W niecodziennej lekcji historii uczestniczyli dziś uczniowie klas V i VII Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole, bowiem na zaproszenie dyrektor placówki Grażyny Trocińskiej gościem „trójki” był absolwent, kolski społecznik, Jacek Skrycki. Opowiadał, jak wyglądało nauczanie w ubiegłym wieku.

Jacek Skrycki uczęszczał do SP nr 3 w latach 1964-1972 i z sentymentem wspomina ten okres. Dlatego z wdzięcznością przyjął zaproszenie dyrekcji i wykorzystał czas z młodzieżą na przekazanie jej wiedzy o szkole w „tamtych” latach. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wspomnień o dawnych zwyczajach, wyglądzie placówki, ciekawiły ich fartuszki, tarcze, kałamarze… Oglądając tarczę szkolną zapewnili, że dziś też mogliby taką nosić.

Jacek Skrycki podzielił się z młodzieżą informacjami o odnalezionych w rodzinnych pamiątkach unikatowych, przedwojennych egzemplarzach „Głosu Koła” i ku wielkiej radości dyrektor Trocińskiej, przekazał na jej ręce, na rzecz szkoły, oryginalny numer przeszło stuletniej gazety – dokładnie 28 numer wydany w 1918 roku, zawierający m.in. artykuł o ówczesnym rozpoczęciu roku szkolnego w Kole i inne, związane ze szkolnictwem. Pani dyrektor była wzruszona darem. Jest on tym cenniejszy, że nawiązuje do 100-lecia szkoły, które trójka zamierza uroczyście obchodzić w 2023 roku i już przygotowuje się do tego wydarzenia. Zabytek trafi do szkolnej biblioteki, a dzieciom i młodzieży udostępniana będzie kopia oraz forma elektroniczna.

Jacek Skrycki zaapelował do uczniów, by poszukali własnych pamiątek, z rodzicami, dziadkami, aby odwiedzili strychy i piwnice, gdzie mogą znajdować się zapomniane przez wszystkich „skarby”. Młodzież podziękowała prelegentowi za jego barwne opowieści i cenny dar, pięknie śpiewając hymn szkolny. Napisany także przez absolwenta.

Dyrektor placówki z kolei zwraca się z prośbą do uczniów i absolwentów, by zechcieli podzielić się pamiątkami związanymi z przeszłością szkoły i pomogli stworzyć album na jubileusz 100-lecia. Wśród planów związanych z jubileuszem, pojawiła się inicjatywa absolwentów, by ufundować szkole nowy sztandar.

Dyrektor już dziś zaprasza na spotkanie dotyczące organizacji jubileuszu, które odbędzie się 7 maja o godz. 16.00 w siedzibie szkoły. – Budowa placówki rozpoczęła się w 1921 roku, a od początku roku szkolnego w 1923 r, w budynku odbywały się lekcje – przypomniała Grażyna Trocińska. – To szkoła z tradycjami, więc trzeba godnie uczcić

Leave a comment

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com