1 października przypadła 34. rocznica śmierci powieściopisarki, poetki, publicystki i dramaturga Stanisławy Fleszarowej – Muskat, szczególnie bliskiej sercu kolan. Dla nas znanej zwłaszcza z utworów „Powrót do miejsc nieobecnych” i „Czarny warkocz”, poświęconych naszemu miastu.
Wieloletnim zwyczajem, delegacje przybyły pod tablicę pamiątkową usytuowaną na ścianie Ratusza Miejskiego.
Pisarka urodziła się w domu nauczyciela Władysława Krzyckiego i Antoniny Anny Wandy z Isakiewiczów. Wychowywała się w Kole, gdzie jej ojciec był kierownikiem szkoły, a później burmistrzem. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Oświata. Już jako nastolatka publikowała wiersze w „Gazecie Kolskiej”. Po trudnej, przypadającej na lata wojenne młodości, dorosłe życie związała z wybrzeżem. Ze względu na swe korzenie, bogaty i różnorodny dorobek twórczy oraz dzieła, których fabuła osadzona jest w Kole, pamięć o Fleszarowej-Muskat jest w naszym mieście ciągle żywa, a jej prace cieszą się niesłabnącą poczytnością.
Tegoroczne obchody wpisały się w organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła n/Wartą i Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego Dni Regionalizmu. Na obchody złożyło się: złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Stanisławę Fleszarową – Muskat w 34. rocznicę śmierci pisarki, odsłonięcie tabliczki informacyjnej na grobie regionalisty Grzegorza Mokrzyckiego oraz zorganizowany w sali sesyjnej wieczór wspomnień w pierwszą rocznicę śmierci Grzegorza Mokrzyckiego, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła n/Wartą.
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com