18 października przypada XIV Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. To szczególny dzień, w którym organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać jego ofiarą

Sprawcy stosują szereg środków w celu skutecznego zwerbowania i wykorzystania swoich ofiar. Najczęściej są to metody dotyczące wprowadzania w błąd co do oferowanej pracy lub charakteru związku emocjonalnego pomiędzy werbownikiem a przyszłą ofiarą. Osoby są wykorzystywane do niewolniczej, przymusowej pracy, prostytucji, żebractwa, do popełniania przestępstw, do zawierania fikcyjnych umów, w tym także małżeńskich, ale także wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych. Ofiary stają się uzależnione od sprawców materialnie, często także i emocjonalnie. Dlatego też przeciwdziałanie temu zjawisku, jak również pomoc ofiarom mają wymiar wielosektorowy i wymagają kompetencji ekspertów z wielu dziedzin.

W sierpniu 2013 roku został uruchomiony portal informacyjny MSWiA  www.handel.ludzmi.eu., na stronie którego można znaleźć szereg informacji na temat przeciwdziałania zjawisku handlu ludźmi, ochrony i wsparcia ofiar, struktury instytucjonalnej itp. Ponadto, w serwisie znajduje się obszerna baza wiedzy, zawierająca nie tylko akty prawne regulujące problematykę handlu ludźmi,ale także, statystyki, publikacje, ciekawostki oraz opisy prowadzonych projektów. Portal jest na bieżąco aktualizowany m.in. informacjami o nadchodzących i zakończonych wydarzeniach, wydanych raportach, orzeczeniach sądowych  w sprawach o handel ludźmi.

źródło:KPP w Kole

Leave a comment

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com