Tym razem przy zachowaniu maksymalnych środków ochrony przed koronawirusem

INOWROCŁAW stał się celem tegorocznego wakacyjnego wyjazdu dzieci z miasta Koła wraz z opiekunami. Okazją były obchody 100. Rocznicy zwycięskiej wojny wojsk polskich pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1920 roku nad wojskami bolszewickimi.

Wyjazd do Inowrocławia 19 sierpnia 2020 r. zorganizowały wspólnie Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Inowrocław to miasto uzdrowiskowe położone na Kujawach pełne pamiątek po generale Władysławie Sikorskim d-cy V Armii Wojska Polskiego, pod dowództwem którego w sierpniu 1920 roku w bitwie warszawskiej walczyło z bolszewikami ponad 200 żołnierzy ochotników z miasta Koła i Ziemi Kolskiej. W setną rocznicę zwycięskiej wojny jeszcze z niedawnym zaborcą młodzi kolanie oddali hołd samemu generałowi przy ławeczce – pomniku znajdującym się w Parku Zdrojowym. Postać generała Władysława Sikorskiego oraz jego udział w wojnie 1920 roku i rolę jako premiera oraz naczelnego wodza wojsk polskich podczas II wojny światowej przybliżył grupie dyrektor kolskiego muzeum Tomasz Nuszkiewicz.

Kolanie odwiedzili również i miejscowe muzeum im. Jana Kasprowicza (w br. obchodzona jest 160 rocznica jego urodzin, a urodził się w Inowrocławiu) poety wieszcza stawianego w twórczości na równi z Adamem Mickiewiczem. Tym razem m.in. obejrzano wystawę poświęconą udziałowi pułków wielkopolskich w walkach z bolszewikami na Białorusi pn. „Wielkopolanie z Bobrujsku 1919-1920”. Ta ekspozycja fotograficzna jest wyjątkową kroniką wojny sprzed 100 laty.

Poza wakacyjną lekcją z historii naszej ojczyzny, wyprawa obfitowała także w inne atrakcje. Był oczywiście spacer niezwykle bogato ukwieconymi alejkami Parku Zdrojowego a także ponad 2 godzinny pobyt pomiędzy tężniami uzdrowiska, gdzie młodzi kolanie nabywali zdrowia oddychając powietrzem solankowym przepełnionym leczniczym jodem.

Wakacyjny wyjazd do Inowrocławia zakończył pobyt w Mc Donaldsie. Do Koła powróciliśmy po godz. 16-tej. Wszyscy uczestnicy uzyskali certyfikat z tej historycznej lekcji i obdarowani zostali słodką niespodzianką. Kierownikiem grupy był Tomasz Nuszkiewicz natomiast opiekunami Małgorzata Stężewska, Alina Bilińska i Ryszard Borysiewicz. Wyprawa do Inowrocławia mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Firmy WOOD-MIZER z Koła oraz radnej Rady Miejskiej w Kole Teresy Brzoskiej. DZIĘKUJEMY !

Tekst i foto Ryszard Borysiewicz

Leave a comment

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com