W LOK uczczono 160. Rocznicę Powstania Styczniowego
22 stycznia br. w 160 Rocznicę wybuchy Powstania Styczniowego w 1863 r. Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” wspólnie z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprosili dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe na zimowy piknik strzelecki do Ośrodka Ligi Obrony Kraju w Kole przy ul. Pułaskiego 8
Nikogo z przybyłych w tym dniu na godz. 11-tą nie przeraziła zimowa aura i pomimo przenikliwego zimna każdy chciał jak najlepiej oddać celny strzał do tarczy z pneumatyka typ kpn 4,5 mm z odległości 10 m. od stanowiska strzeleckiego. Oddano po 10 strzałów. W kategorii dziewcząt zwyciężyła 11 letnia Magda Ćwiek z Polic Średnich przed 10 letnią Natalką Pigułą z Kościelca. W kategorii chłopców tym razem niezawodnym był 11 letni Gieorgij Jatskiv (Odessa – Ukraina) zamieszkały w Kole. Natomiast dorośli poradzili sobie trochę lepiej od swoich pociech. Z kobiet najcelniej strzelała Martyna Grzelak, uzyskała 10 pkt przed Marleną Pigułą z 6 pkt. Spośród mężczyzn najcelniej strzelał Piotr Sobczak, wystrzelał 49 pkt przed Arturem Ćwiekiem z 32 pkt. Karabinek pneumatyczny do strzelectwa wyczynowego zaprezentował Gabriel Piguła z LOK Kościelec. Uczestnicy pikniku obdarowani zostali w nagrodę przez organizatorów nagrodami – sprzętem sportowym jak m.in. piłki, rakietki do kometki itp. A na koniec ciepły posiłek.
Tym Zimowym Piknikiem Strzeleckim w LOK uczczono 160. Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego z 1863 r. a także 104. Rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego z 1918/1919 r oraz 78. Rocznicę wyzwolenia miasta Koła spod okupacji hitlerowskiej w 1945 r. Pod pomnikiem powstańców zapalono znicz.
Ciekawie o kolskim epizodzie powstańczym z 1963 roku opowiedział dyrektor Kolskiego Muzeum Tomasz Nuszkiewicz. Cały piknik strzelecki przebiegał pod bacznym okiem prezesa ZP LOK w Kole kpt. Ireneusz Wojtysiaka, który pozytywnie ocenił jego organizację wskazując na potrzebę ukazywania podobnych wątków z tragicznej historii naszej ojczyzny.
Foto i tekst Ryszard Borysiewicz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com