W ostatnim czasie, na terenie całego województwa pojawiają się kolejne przypadki oszustw na szkodę seniorów. Najczęściej stosowanymi metodami są ” na policjanta”, „na wnuczka”, „na pocztę polską” itp. Dlatego funkcjonariusze apelują do seniorów o zachowanie ostrożności, umieszczając plakaty z ostrzeżeniami skierowanymi do seniorów m.in. na tablicach informacyjnych w klatkach schodowych, przy kościołach i targowiskach oraz w urzędach. W ten sposób chcemy uświadomić seniorom, że są przestępcy którzy działają na ich szkodę.

Przestępcy dzwoniąc do seniorów, podają się najczęściej za policjantów lub członków najbliższej rodziny. W pierwszym przypadku starają się przekonać swoich rozmówców o tym, że ktoś działa na ich szkodę. Wymyślona historia dotyczy najczęściej próby włamania na konto lub zaciągnięcia kredytu przy użyciu danych osobowych rozmówcy. W przypadku prób oszustw „na wnuczka” przestępcy najczęściej opowiadają historię o wypadku drogowym, w którym uczestniczył ktoś z bliskiej rodziny seniora i pilnie potrzebuje pieniędzy na leczenie bądź kaucję. Zdarzają się też historie o poważnych kłopotach finansowych bliskich, bądź też prośby o udzielenie im szybkiej pożyczki.

Osoby starsze, przekonane o tym, że pomagają Policji lub członkom rodziny idą do banku i wypłacają pieniądze przechowywane na kontach. Gotówkę przekazują przestępcom. Coraz częściej zdarzają się też sytuacje, że oszuści tak manipulują rozmową, że niczego nieświadomy senior przekazuje im hasła i loginy do konta, a także kody, które umożliwiają wykonanie przelewu.

Drodzy seniorzy, pamiętajcie!!!

Policja nigdy nie będzie chciała żebyście przekazywali swoje pieniądze czy kosztowności.

Nigdy nie ufajcie nieznanym rozmówcom, nie podawajcie haseł do kont bankowych, pod żadnym pozorem nie pobierajcie gotówki z banku i nie przekazujcie ich nieznanym osobom. To przestępcy czyhający na wasze pieniądze!

Gdy spotkacie się z taką sytuacją natychmiast rozłączcie rozmowę. Powiadomcie prawdziwą Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112 i zgłaszajcie każdy taki przypadek.

Tylko szybka reakcja i Wasza czujność może przyczynić się do zatrzymania oszustów.

 

źródło:KPP w Kole