Uczciliśmy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja
Po przerwie spowodowanej epidemią, miejsko-powiatowe uroczystości narodowego święta znów przybrały uroczystą oprawę. Konstytucja 3 Maja jest symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności naszej Ojczyzny, a samo jej uchwalenie stało się dla nas dniem pokrzepienia i narodowej dumy.
Władze samorządowe, poczty sztandarowe, delegacie szkół, instytucji, organizacji oraz mieszkańcy miasta i powiatu zgromadzili się w tym roku przed budynkiem ratusza w Kole. – Wyjątkowo w tym roku spotykamy przed ratuszem miejskim, ale nie jest to w historii miasta nic wyjątkowego, bowiem uroczystości patriotyczne odbywały się tutaj od 1918 roku przez cały okres międzywojenny, aż do lat 60. ubiegłego stulecia – powiedział do licznie zebranych Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski. – Spotykamy się dzisiaj, żeby uczcić mądrość zbiorową naszego narodu, który przygotował i uchwalił Konstytucję 3 Maja. Wprowadzała ona wiele reform, o których ówczesne państwa XVIII-wieczne mogły tylko pomarzyć, m.in. nowoczesną władzę wykonawczą. Konstytucja znosiła choroby Rzeczypospolitej, takie m.in. jak liberum veto. Dążyła ku odnowie Rzeczypospolitej. Niestety czas nie był sprzyjający i nie zdążyła wejść w życie, ale dzisiaj, będąc członkiem zjednoczonej Europy, możemy być dumni jako naród, że byliśmy drudzy na świecie, którzy wprowadzali nowoczesne prawodawstwo na miarę ówczesnych czasów, dające prawa stanom, grupom społecznym, które nie mogły nawet o tym wówczas w innych państwach marzyć. Dlatego z tą dumą powinniśmy dzisiaj Święto Konstytucji czcić.
Obchody rozpoczęło uroczyste podniesienie flagi na maszt i odegranie hymnu. Zgromadzeni, na czele z Orkiestrą Dętą OSP w Kole pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego, przemaszerowali do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, by uczestniczyć w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, koncelebrowanej przez kolskich kapłanów. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał Chór Farny „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego. Po liturgii nastąpiło złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja usytuowanej na budynku kolskiej fary.
Pamiętajmy również, że dzisiaj nie tylko wspominamy uchwalenie II w Europie konstytucji. W Kościele 3 maja przypada uroczystość głównej patronki naszego kraju Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Aktu oddania państwa pod opiekę Matki Bożej dokonał w 1656 r. w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz. Odbyło się to po zwycięstwie nad Szwedami i po obronie Jasnej Góry.
żródło:UM w Kole