Konkurs  zainspirowany  książką „Fakty i plotki o smokach” Nikoli Kucharskiej (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Od wydawcy: „Najwybitniejsze dzieło architektury cukrowej to zamek zbudowany z kostek cukru – fakt czy plotka? Najwięcej złóż krotoskały, smoczego przysmaku, znajduje się blisko jądra Ziemi – fakt czy plotka? Smoki potrafią polizać swój łokieć – fakt czy plotka? Ta niezwykła książka zawiera bardzo dużo faktów i jeszcze więcej plotek o smokach, ich zwyczajach i życiu. Dowiesz się z niej, kto wymyślił liczbę dyrdymalną, z kim smoki grają w bingo i czego uczą się w szkołach.”

Cele: dobra zabawa i pobudzenie wyobraźni;  rozwijanie wrażliwości estetycznej i artystycznej;  eksponowanie dokonań artystycznych dzieci i młodzieży.

Temat i zadanie:  Eksploracja przestrzeni własnej wyobraźni. Wymyślenie nowego gatunku smoka. Przelanie jego obrazu na papier. Zaskoczenie znawców i poszukiwaczy tych niesamowitych stworzeń.

Uczestnicy: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie klas 1-3, 4-6, 7-8  szkół podstawowych   – miasta Koła i powiatu kolskiego.

Warsztat:   technika plastyczna, materiały – dowolne; format papieru – A3.

Założenia organizacyjne:

  • każdy uczestnik miał prawo do złożenia w konkursie jednej pracy plastycznej nawiązującej do tematu konkursu, wykonanej indywidualnie i samodzielnie (nie dopuszczano  prac zbiorowych),
  • praca musiała być opisana. Przy zgłoszeniach indywidualnych:  imię i nazwisko autora, adres, adres mailowy lub numer telefonu,  klasa do której uczęszcza; przy zgłoszeniach z placówek edukacyjnych: imię  i nazwisko autora, klasa do której uczęszcza, imię i nazwisko opiekuna; adres mailowy, nazwa i adres szkoły/placówki,
  • Komisja dokonała wyboru trzech najlepszych prac konkursowych w każdej  z grup wiekowych.

Na konkurs nadesłano 120 prac z: Przedszkoli Miejskich:  nr 1 w Kole, nr 3 w Kole (nauczycielki/koordynatorki: Daria Chmielewska, Janina Kupińska, Marta Maciejewska, Aleksandra Marciniak, Marzena Pączkowska), nr 5 w Kole (nauczycielka/koordynatorka –  Katarzyna Tomczyk), nr 6 w Kole;   Szkół Podstawowych w: Bierzwiennej Długiej (nauczycielka/koordynatorka – Anna Andrzejczak), Budkach Nowych, Dąbiu, Głębokiem (nauczycielka/koordynatorka – Marzena Bartłomiejczak),  Karszewie, nr 1 w Kole, nr 2 w Kole (nauczycielki/koordynatorki – Joanna Starosta, Wioletta Tęgos), nr 3 w Kole (nauczycielka/koordynatorka – Renata Wabnic-Osowska),  nr 5 w Kole, Osieku Wielkim, Przedczu (nauczycielki/koordynatorki – Magdalena Bińkowska, Emilia Kacprzak, Elżbieta Łuczak, Elżbieta Olkowska, Marzena Ozdowa); Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelcu (nauczycielka/koordynatorka – Arleta Radziemska).

Jury w składzie –  Aleksandra Kowalska (Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole), Anna Pietruszka (pracownik Filii dla Dzieci PiMBP w Kole) przyznało nagrody w kategoriach:

dzieci w wieku przedszkolnym:

I miejsce: Zuzanna Zając

Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole

II miejsce: Ludmiła Hanefeld

Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole

III miejsce: Maria Zalewska

Szkoła Podstawowa w Karszewie

uczniowie klas 1-3 kolskich szkół podstawowych:

I miejsce: Łucja Baryła, kl. 2

Szkoła Podstawowa w Głębokiem

II miejsce: Zofia Dziegińska, kl. 2

Szkoła Podstawowa w Głębokiem

III miejsce: Liliana Kozerska, kl. 1 b

Szkoła Podstawowa w Przedczu

uczniowie klas 4-6 kolskich szkół podstawowych: 

I miejsce: Łucja Sierakowska, kl. 4

Szkoła Podstawowa w Głębokiem

II miejsce: Nadia Andrzejczak, kl. 5

Szkoła Podstawowa w Głębokiem

III miejsce: Jan Szymczak, kl. 4 b

Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

uczniowie klas 7-8 kolskich szkół podstawowych:

I miejsce: Dominika Baryła, kl. 7

Szkoła Podstawowa w Głębokiem

II miejsce: Maja Sierakowska, kl. 7

Szkoła Podstawowa w Głębokiem

III miejsce: Gracjan Żakowski, kl. 7

Szkoła Podstawowa w Dąbiu

Nagrody  – Laureatom Konkursu –  wręczone zostały 22 czerwca 2021 r. o g. 9:00 w Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole (ul. Kolejowa 19, I piętro).

Nagrody w konkursie „Fakty i plotki o smokach” ufundowane zostały przez  Wesołe miasteczko i park rozrywki – Smokolandia – Koło.

 

 

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

źródło:PiMBP w Kole