Po godzinie 21:00 w jednym z mieszkań przy ulicy Wojciechowskiego w Kole wybuchł pożar. Ogień pojawił się w jednym z lokali na czwartym piętrze. Dokładne okoliczności i przyczyny pożaru ustala policja.

5 marca 2023r. o godzinie 21:04  Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w  budynku wielorodzinnym  w miejscowości Koło . Dyżurny do działań zadysponował strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kole oraz druhów z OSP Koło nad Wartą , OSP Wrząca Wielka oraz OSP Grzegorzew.

W wyniku rozpoznania KDR ustalił, że pali się w mieszkaniu na 4 piętrze – pożar rozwinięty, ogień uszkodził okno i wydostaje się na zewnątrz mieszkania, na klatce schodowej na 4 piętrze oraz w mieszkaniu występuje silne zadymienie. Osoba zamieszkująca opuściła mieszkanie przed przybyciem zastępów Straży Pożarnej. Na miejscu ustalono, że z mieszkań z niższych kondygnacji ewakuowało się 8 osób.  Na miejsce przybył Patrol Policji. Strażacy zabezpieczyli i oświetlili teren prowadzonych działań. Udzielono KPP osobie poszkodowanej, a następnie przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który zabrał kobietę poszkodowaną do szpitala. Strażacy odłączyli dopływ prądu do mieszkań w obiekcie. Następnie z działka z samochodu GCBA 5/32 podano 1 prąd wody przez okno w celu przytłumienia pożaru oraz schłodzenia strefy podsufitowej. Jednocześnie ratownicy w sprzęcie ODO z linią gaśniczą weszli do mieszkania przez klatkę schodową i podali 1 prąd wody w natarciu na palące się wyposażenie pokoju (łóżko, szafki, ubrania). Pożar ugaszono. Przy pomocy wentylatora oddymiającego oddymiono i przewietrzono klatkę schodową oraz mieszkanie objęte pożarem. Ratownicy ewakuowali 4 osoby, które przebywały w mieszkaniach na niższych kondygnacjach. Ratownicy z mieszkania, które objęte było pożarem wyrzucili przez okno pozostałości popożarowe. Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzono całe mieszkanie oraz pogorzelisko – kamera nie wskazała podwyższonej temperatury. Wszystkie mieszkania oraz piwnice sprawdzono przy pomocy detektorów wielogazwoych na obecność CO – mierniki w żadnym z mieszkań nie wskazały obecności CO – parametry powietrza w normie. Działania Straży Pożarnej zakończono.  

Działania ratownicze prowadziło 29 strażaków przez 2 godziny i 27 minut.

Opracowanie: st. ogn. Mariusz Łuczak, kpt. Marcin Chodkowski

foto/video przesłane przez czytelników.