15 kwietnia 2022 r. o godzinie 11:28 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kole wpłynęło zgłoszenie o pożarze kotłowni w budynku mieszkalnym.

Dyżurny SKKP do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z JRG Koło oraz jednostki OSP z Babiaka, Wrzącej Wielkiej oraz Dębów Szlacheckich. Po dojeździe zastępów straży pożarnej ustalono, że pali się budynek jednorodzinny parterowy. Wszystkie osoby przebywające w budynku opuściły go przed przybyciem straży pożarnej.

Strażacy zabezpieczeni w ODO weszli do budynku i podali jeden prąd wody w natarciu na palące się poddasze, drugi prąd wody podano z zewnątrz budynku na konstrukcję dachu. Odcięto zasilanie paneli fotowoltaicznych znajdujących się na dachu budynku objętego pożarem. Przystąpiono do rozbiórki poszycia dachu. Strop budynku był drewniany co utrudniało akcję gaśniczą gdyż paliła się jego konstrukcja. Ratownicy kontynuowali rozbiórkę poszycia dachu jednocześnie gasząc palącą się konstrukcję. W trakcie tych działań ratownicy ewakuowali mienie znajdujące się w budynku.. Budynek sprawdzono kamerą termowizyjną na obecność zarzewi ognia i podwyższonej temperatury. Kamera termowizyjna nie wskazała źródeł zarzewi ognia oraz podwyższonej temperatury Miernikiem wielogazowym sprawdzono  wszystkie pomieszczenia w budynku pod kątem obecności CO. Działania zakończono.

W działaniach brało udział 20 strażaków  przez 4 godziny i 46 minut.

KP PSP KOŁO