Pięknieje zabytkowa kamienica…
Pięknieje zabytkowa kamienica na skrzyżowaniu ulicy Jasnej ze Starym Rynkiem, znana jako słynny hotel miejski p. Jaźwińskich. Kamienica została zbudowana w poł. XIX w. – w 1887 roku.
Nie każdy wie, że obiekt ma bogatą historię. Pełnił niegdyś ważną rolę w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym miasta. Dawniej na parterze znajdowała się restauracja, zaś II piętro zajmował hotel. Z tyłu znajdowały się stajnie. W okresie okupacji wciąż funkcjonował w nim hotel, a po wojnie hotel i restauracja. Później miała tam siedzibę Średnia Szkoła Sztuk Plastycznych. W kamienicy znajdowały się mieszkania. W latach siedemdziesiątych budynek został wyremontowany – w zakresie odnowienia elewacji oraz wymiany części belek konstrukcji dachowej. Jego zły stan techniczny utrzymywał się od 2012 r., kiedy to w wyniku pożaru wypalona została konstrukcja dachowa oraz poddasze, a budynek narażony był na ciągłe zamakanie i dalsze zniszczenia.
W tym miejscu odbywały się ważne spotkania polityczne, społeczne. Spotykały się rozmaite organizacje, wystawiany był teatr dla dzieci oraz liczne przyjęcia. W jednym z bankietów w 1934 r. wziął udział Bolesław Wieniawa-Długoszowski generał dywizji Wojska Polskiego, adiutant Józefa Piłsudskiego, będący jedną z najbarwniejszych postaci II Rzeczypospolitej.
źródło:UM w Kole