Jak ustaliły Kolskiefakty.pl w rozmowie z Rzecznikiem Prasowym Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, mł. insp. Andrzejem Borowiakiem, w dniu 2 listopada br. około godz. 6:00 doszło do zatrzymania przez Wydział PG KMP (Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą) w Poznaniu,  Janusz Z. , 61 – letniego mieszkańca Kościelca. Zatrzymany  ma związek z oszustwem ukraińskiej fundacji.  

Jak informował już w czerwcu br. RMF 24,  polska firma z siedzibą w Poznaniu oszukała ukraińską fundację, która zamówiła u niej paliwo dla wojska i organizacji humanitarnych. W efekcie fundacja została oszukana. Nie odzyskała ani pieniędzy za pierwszy opłacony transport, ani paliwa.

Zatrzymany Janusz Z. miał pośredniczyć w transakcji. W tym samym czasie dokonano również zatrzymania drugiej osoby na Dolnym Śląsku mającej związek ze sprawą.

Usłyszeli zarzut  z:

Art. 286. KK

Oszustwo

  • 1.

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zatrzymani zostali przesłuchani i zwolnieni. W prokuraturze nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.  Śledczy zdecydowali o dozorze dla obu zatrzymanych w tej sprawie oraz zakazie kontaktowania się ze sobą.

źródło:Kolskiefakty.pl