„ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – BOHATEROWIE NIEZŁOMNI” w kolskiej „jedynce”

Uczniowie SP nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Kole pod kierunkiem nauczycielki historii p. Moniki Brody wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.

Celem konkursu było:

  • Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca
  • Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich uczniów
  • Upowszechnienie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej

W konkursie prace oceniano w 3 kategoriach: literackiej, multimedialnej plastycznej. Nadesłano około 1000 prac uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Nagrodzeni uczniowie ze szkoły to:

  • III MIEJSCE – DOMINIKA PIETRUSZKA KL. 8 A (kategoria esej)
  • I MIEJSCE – KINGA JANKOWSKA  (kategoria plastyczna), która obecnie jest  absolwentką szkoły podstawowej, wcześniej uczennica klasy 8 c.

Ze względu na pandemię uroczyste podsumowanie konkursu zostało przesunięte na koniec września.

Laureaci konkursu spotkali się w Lublinie na uroczystym zakończeniu konkursu, które trwało dwa dni. W pierwszym dniu (27 września) uczniowie przeszli Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, który obejmuje miejsca związane z działalnością polskiego podziemia niepodległościowego oraz aparatem represji, ustanowionym po II wojnie światowej. Laureaci zwiedzili grób Józefa Franczaka ps. „Laluś” i sowiecki obóz koncentracyjny w Krzesimowie. Następnie uczestniczyli w pokazie umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych w  wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej i spotkali się z historykami.

28 września (dzień drugi) odbyła się uroczysta gala w Sali Konferencyjnej Lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podsumowująca konkurs. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i instytucji edukacyjnych. W trakcie uroczystości zaprezentowana została wystawa prac plastycznych oraz zostały wyświetlone filmy laureatów konkursu.

To czas, kiedy naszym laureatom zostały wręczone nagrody i dyplomy. Nagroda główna, którą otrzymała  uczennica SP nr 1 to tablet.

IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” odbyła się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronatem Honorowym m.in. Ministra Edukacji Narodowej, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Prezydenta Miasta Lublin, Kuratorów Oświaty z całej Polski i wielu innych instytucji.

Nagrodzonym uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

 

autor:Monika Broda

źródło:Kolskiefakty.pl

 

Leave a comment

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com