Ministerialny Program „EtnoPolska” pilotowany przez Narodowe Centrum Kultury zakłada dofinansowanie zadań wzmacniających tożsamość kulturową i uczestnictwo w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym.

W tegorocznej edycji Miejski Dom Kultury  w Kole uzyskał dofinansowanie w wysokości 22 tysiące złotych na realizację projektu pt. „Z misy chłopskiej na fartuch” odwołującego się do motywu róży kujawskiej, która dominowała w zdobnictwie kolskich fajansów, produkowanych w fabryce założonej przez rodzinę Freudenreichów w 1842 roku i działającej do początków naszego stulecia. 

Jesteśmy już po warsztatach hafciarskich, tworzenia papierowych kwiatów, malowania fartuchów i malowania ceramiki. Przygotowujemy się do wystawy, na wernisaż której zapraszamy 24 września o godz. 16.00. Wyeksponujemy na niej prace wykonane podczas rękodzielniczych spotkań. Przy okazji po raz pierwszy, od kilkudziesięciu lat zaprezentujemy stroje ludowe z zasobów Miejskiego Domu Kultury w Kole, którym, dzięki otrzymanej dotacji, udało się przywrócić dawny blask.

Kolejne warsztaty prowadzone w ramach projektu, to warsztaty muzyczne, gdzie miłośnicy śpiewu uczyli się piosenek ludowych. Inna grupa  brała udział w warsztatach  tańca.

Efekty pracy zarówno śpiewaków jak i tancerzy podziwiać będzie można w zaplanowanym widowisku muzycznym z kwiatowym przesłaniem pt. Róża kujawska z przytupem”. Zapraszamy na nie w niedzielę 26 września o godz.16.00. Swój akces do uczestnictwa, oprócz warsztatowców, zgłosiły grupy śpiewacze, muzycy i wokaliści z naszego regionu.

W projekcie zaplanowaliśmy przestrzeń dla lokalnych twórców, rękodzielników, rzemieślników i kolekcjonerów, którzy przez dwa dni, 25-go i 26-go września, będą mogli prezentować swoje dzieła i zbiory na pierwszym kolskim ETNO-Targu.  Lista jest otwarta i można ciągle zgłaszać swoje uczestnictwo.

ETNO-Targ zaplanowaliśmy w otwartej przestrzeni przed Domem Kultury. Liczymy, że pogoda nie pokrzyżuje nam planów i nie zmusi nas do przeniesienia wydarzenia do gmachu naszej placówki.

Zapraszamy w dniach od 24 do 26 września, aby na chwilę przenieść się w klimaty barwnej i twórczej ludowości. Być może będzie to czas inspiracji do działań propagujących dawne tradycje lub odkrywania nowych pasji? Do zobaczenia na kolskich ludowych wydarzeniach realizowanych przez Miejski Dom Kultury w Kole w ramach projektu „Z misy chłopskiej na fartuch”.

 

źródło:MDK w Kole