Kolskie delegacje oddały hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej
Przed trzema laty, z racji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą, kolscy samorządowcy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji, klubów i stowarzyszeń, po raz pierwszy składali kwiaty przy tablicach pamięci i mogiłach naszych lokalnych bohaterów związanych z wojną polsko-bolszewicką. Wówczas powróciła pamięć trzech wybitnych kolan – Michała Beksiaka, Władysława Klimaszewskiego i Czesława Freudenreicha. Zwyczaj utrwalił się, dziś delegacje ponownie spotkały się w miejscach pamięci, by uczcić 103. rocznicę tego wielkiego wydarzenia.
Przypomnijmy, że w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Obecnie wspominamy naszych przodków związanych z wydarzeniami 1920 roku: Michała Beksiaka (1901 – 1942), Burmistrza Miasta Koła w latach 1934 – 1939, który w okresie wojny polsko – bolszewickiej był żołnierzem Armii Ochotniczej dowodzonej przez gen. Józefa Hallera; Władysława Klimaszewskiego (1856 – 1929), w latach 1919 – 1926 Burmistrza Miasta Koła, który w czasie wojny polsko – bolszewickiej był przewodniczącym Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w Kole oraz Czesława Freudenreicha (1873 – 1939), właściciela fabryki fajansu w Kole, będącego podczas wojny polsko – bolszewickiej komendantem Straży Obywatelskiej w Kole, która miała za zadanie ochronę ładu i bezpieczeństwa na zapleczu frontu.
W lokalnych miejscach pamięci kwiaty złożyli samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń, klubów. Miasto Koło reprezentował zastępca burmistrza Lech Brzeziński wraz z Komendantem Straży Miejskiej Tomaszem Nykielem. Zasługi wybitnych kolan przybliżył zgromadzonym Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych Tomasz Nuszkiewicz.