AKTUALIZACJA !!! 18.07.2023 r.

Najnowsze informacje o sinicach. Czy w Mikorzynie można się już kąpać? – Kolskie fakty

Kąpielisko w Mikorzynie zamknięte do odwołania. W jeziorze pojawiły się sinice.

Kolejne kąpielisko w Wielkopolsce dołączyło do grona oznaczonych czerwoną flagą. Chodzi o wodę przy ośrodku Wityng w powiecie konińskim. W jeziorze miały pojawić się groźne sinice.

Kąpielisko na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Wityng w Mikorzynie zostało zamknięte do odwołania. Aktualnie obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Problem dotknął pewnej części Jeziora Mikorzyńskiego.

10 lipca Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu wydała najświeższy komunikat dotyczący kąpielisk na terenie Wielkopolski. Zakaz wchodzenia do wody obowiązywał już w sobotę 8 lipca. Potwierdza to także sam hotel.

-Na plaży wywieszona jest czerwona flaga. W weekend nie było można wchodzić do jeziora. W wodzie występują sinice, które uniemożliwiają korzystanie z wody

– informuje Hotel Wityng.

Są to bakterie-glony, które występują we wszystkich zbiornikach wodnych, jednak w nadmiarze mogą powodować zagrożenie. „Kożuchy”, które mogą tworzyć się przez nie na powierzchni jeziora są niebezpieczne, a pływanie w nich lub co gorsza spożywanie takiej wody może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wysypki i swędzenie skóry, wymioty, szczypanie oczu czy nawet gorączka, to niektóre z objawów wywoływanych przez te glony.

źródło:Konin.NaszeMiasto.pl