Agresja i przemoc rówieśnicza zmieniła swoje oblicze przenosząc się do przestrzeni wirtualnej. Młodzi ludzie coraz częściej wykorzystują sieć, by kogoś złośliwie skrytykować, brutalnie wyśmiać, dosadnie obrazić lub znieważyć. Zachowania takie niemalże zawsze odciskają piętno na psychice człowieka, dlatego tak ważne jest by dorośli nie bagatelizowali problemu i reagowali.

W dzisiejszych czasach cyberprzemoc staje się coraz częstszym zjawiskiem. Szczególnie teraz, w dobie pandemii, gdy młodzież większość swojego czasu spędza przed monitorem komputera.

Cyberprzemoc to m.in. hejt. Jest to zazwyczaj obraźliwa wiadomość, ale nie tylko. Przybiera też formę grafiki, filmu, a nawet utworu muzycznego. Nie musi być wulgarna, aby wyśmiewać czy upokarzać inną osobę. Zjawisko to dotyczy wszystkich, ale to najmłodszym najtrudniej jest poradzić sobie z atakiem. Dlatego tak ważne jest, by dziecko miało osobę zaufaną, do której może się zwrócić w przypadku zaistniałego problemu.

Jako rodzice, rozmawiajmy z dziećmi. Zapewniajmy je, że przypadku gdy dzieje się coś złego bezwzględnie mogą liczyć na nasze wsparcie. Pamiętajmy, że istnieją różne formy pomocy. Można skorzystać z pomocy psychologa, telefonu zaufania fundacji zajmujących się cyberprzemocą czy też policji. Przemoc stosowana w sieci tak samo jak przemoc fizyczna jest zachowaniem karalnym. Zamieszczanie obraźliwych lub agresywnych komentarzy w Internecie niesie za sobą konsekwencje prawne, które dla sprawcy mogą okazać się bardzo dotkliwe. W przypadku osób powyżej 17 roku życia tego typu przestępstwa zagrożone są karą grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności, natomiast w przypadku osób młodszych, sprawa trafia do sądu rodzinnego.

źródło:KPP w Kole

Leave a comment