O fundacji pisaliśmy już kilkakrotnie, ale w świetle jej bieżącej działalności warto przypomnieć kilka faktów. Fundacja powstała, by nieść pomoc chorym i niechcianym gadom, prowadzić w tym zakresie działalność adopcyjną, edukacyjną, organizować opiekę weterynaryjną, zwalczać przejawy znęcania się nad zwierzętami, propagować wolontariat oraz stworzyć i prowadzić schronisko.

Pochodzący z Koła p. Jacek Kozajda od przeszło 20 lat z pasją i zaangażowaniem zajmuje się gadami i szerzeniem wiedzy o nich, a teraz, mając wsparcie samorządu, rozwija i upowszechnia swoją działalność w naszym mieście. Od jesieni ubiegłego roku tworzy schronisk dla gadów. Takich miejsc w Polsce jest niewiele, zatem nasze ma wielką rolę do spełnienia. Przypomnijmy, że Urząd Miejski w Kole, w trybie bezprzetargowym wynajął fundacji lokal użytkowy o pow. 45 m. kw., położony przy ul. Toruńskiej 73, za symboliczną kwotę. – Jesteśmy w trakcie remontu schroniska, jednocześnie już przyjmujemy gady. Brakuje nam środków na pełne wyposażenie i utrzymanie placówki, gady wymagają specjalnej opieki i specjalistycznego sprzętu. Jako organizacja non profit działamy wyłącznie ze wsparcia osób życzliwych – powiedział prezes fundacji Jacek Kozajda.

Prezes poprzez swoją działalność spotyka się z dużą życzliwością i wsparciem, wczoraj, dzięki pomocy miejscowych działaczy, akcję charytatywną polegającą na wsparciu fundacji przeprowadziła w Kole posłanka RP Paulina Hennig-Kloska. – Jesteśmy dzisiaj w Kole z dwóch powodów. Chcemy poznać problemy mieszkańców Koła i jednocześnie prowadzimy akcję charytatywną polegającą na wsparciu Fundacji Pokochaj Gada – wyjaśniła pani poseł. – Lato zawsze ma ofiary w postaci zwierząt, które właściciele porzucają przed rozpoczęciem wojaży. Negatywnie oceniam takie zachowanie, lubię wszystkie zwierzęta i chciałabym im pomóc. Kolska fundacja zajmuje się najtrudniejszą grupą zwierząt, próbuje rozwiązać ich problemy, dlatego może liczyć na wsparcie moje i naszego miejscowego ruchu. Dla pieska czy kotka łatwo znaleźć nowy dom, a dla gada, którego nie da się przytulić, zdecydowanie trudniej. Cieszę się, że jest w Kole taka fundacja.

Podczas akcji trwała zbiórka datków na rzecz fundacji. Budowę i funkcjonowanie schroniska można wesprzeć poprzez stronę internetową https://pokochajgada.pl/ czy profil na FB. Prezes Kozajda zaprasza do siedziby mieszczącej się przy ul. Toruńskiej 73, by zobaczyć, jak wygląda kolskie schronisko.

źródło:UM w Kole