Erasmus+ – wspomnienie ze Słowacji

Mimo, że za oknem jesień i plucha, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole wspominają swoją niedawną podróż na Słowację. Odbyła się ona w ramach projektu ERASMUS+ „A step to book’s Word” realizowanego we współpracy ze szkołami z Turcji i Słowacji. Projekt ma na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, dlatego też zajęcia związane z realizacją celów projektu „kręciły się” wokół prozy, poezji i ich autorów.

Zanim delegacja szkoły udała się do Nowych Zamków na Słowacji, dziewczęta i chłopcy przygotowywali się do zaprezentowania naszego kraju, miasta i szkoły swoim rówieśnikom i nauczycielom z innych krajów. Każda z ekip opracowała również prezentacje dotyczące rodzimych autorów oraz ich największych dzieł: my skupiliśmy się na naszym nobliście – Henryku Sienkiewiczu. Najtrudniejsze było jednak przygotowanie i inscenizacja dramy na podstawie utworu literackiego, ale wszyscy uczestnicy znakomicie sobie z tym poradzili.

Przez cały tydzień w goszczącej nas szkole Katolicka Spojena Skola oraz w Centrum Kultury odbywały się zajęcia i warsztaty: przedstawienie przez uczestników krótkich prezentacji – dramy, lekcja aktorstwa prowadzona przez dyplomowanego aktora, tworzenie krótkich form literackich, szycie zakładek do książek i wiele innych aktywności. Wszystko to oczywiście – w języku angielskim. Uczestnicy projektu mieli tez okazję zwiedzić Bratysławę i jej okolice z zamkiem Davin na czele. Zajęcia w szkole, wycieczka, wspólne posiłki i rozmowy były okazją do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Przecież już niedługo – pod koniec listopada – uczestnicy projektu spotkają się ponownie, tym razem w Kole, a w lutym przyszłego roku – w tureckiej Adanie.

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

źródło:Michał Perzyński