Cyberprzestępcy nie próżnują. Co chwilę wymyślają nowe metody oszustw aby wyłudzić od nas jak największą sumę pieniędzy. Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Chwila nieuwagi oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, może skończyć się utratą oszczędności na koncie bankowym.

Do wielu komend w Polsce, w tym ostatnio również do kolskiej, zgłaszają się osoby, którym z kont bankowych zniknęły pieniądze. Cyberprzestępcy do wyłudzenia danych osobowych oraz numeru karty wykorzystują platformę OLX, jednak zasięg działania w ostatnim czasie rozszerzają również na inne grupy handlowe.

Oszuści udają zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Co ważne, nawiązują kontakt ze sprzedającym przez WhatsApp bądź inny komunikator. By upozorować chęć zakupu towaru, często prowadzą długą rozmowę, zadając szczegółowe pytania o sprzedawany produkt. Podczas konwersacji podają spreparowany link. Przez fałszywy link sprzedawca ma opłacić usługę kurierską bądź też cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. Jeśli przez nieuwagę podamy dane na sfałszowanej witrynie, oszust zaczyna być w posiadaniu danych, dzięki którym może dokonać transakcji na naszym koncie bankowym.

Jak uniknąć oszustwa
– Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
– Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich
Gdy korzystasz z portali aukcyjnych
– Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
– Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
– Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
– Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

źródło:KPP w Kole

Leave a comment

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com