Działania z wykorzystania policyjnego drona.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Turku wspólnie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przeprowadzili kolejne działania ukierunkowane na bezpieczeństwo. Tym razem obserwowali zachowania kierowców na drodze wojewódzkiej W470 wykorzystując policyjnego drona.
Wczorajsze działania na terenie powiatu tureckiego z wykorzystaniem policyjnego drona, skierowane były wobec kierujących, którzy rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego, a tym samym stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu. Informacje o popełnionych i zarejestrowanych wykroczeniach operator maszyny przekazywał policyjnym patrolom.
W trakcie czterogodzinnych działań przy wykorzystaniu drona i radiowozu z videorejestratorem funkcjonariusze ujawnili 28 wykroczeń w ruchu drogowym i nałożyli 28 mandatów na łączną kwotę 22 tysięcy złotych. Najwyższy mandat w wysokości 3 tysięcy złotych otrzymał kierujący, który wyprzedzał na skrzyżowaniu i przejściu dla pieszych.
Tak wysokie mandaty związane są z nowym taryfikatorem mandatów, który wszedł w życie od 1 stycznia 2022r – grzywny zostały podwyższone zwłaszcza dla „drogowych piratów”. Niestety nie wszyscy kierujący pamiętają o tej zmianie – wysokość mandatów nie powstrzymuje ich od nierozsądnych i niebezpiecznych zachowań na drodze.
Apelujemy o zachowanie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Wszyscy użytkownicy dróg powinni mieć świadomość, że w dużej mierze, to od ich zachowania na drodze zależy własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają bez szans w zderzeniu z pojazdem. Chwila nieuwagi na przejściu dla pieszych może kosztować życie innej osoby.
źródło:KPP W Turku