Dożynki Gminy Koło 2023

Korowodem pięknych, misternie wykonanych wieńców i koszy dożynkowych oraz przemarszem pocztów sztandarowych rozpoczęły się 27 sierpnia br.  Dożynki Gminy Koło. Dożynki gminne w Leśnicy były okazją do wspólnego świętowania i podziękowania za plony. Było to również doskonałe miejsce do integracji mieszkańców gminy i promocji lokalnych tradycji. Dożynkowy korowód poprowadzili Starostowie tegorocznych dożynek – p.  Sylwia Ostrowska oraz p. Maciej Chruściński. W korowodzie wzięły również udział delegacje z wszystkich sołectw gminy Koło, a także przedstawiciele lokalnych władz, kół gospodyń wiejskich, straży pożarnej i policji.

Pani Sylwia Ostrowska z wykształcenia technik agrobiznesu i technik administracji. Mężatka-mąż Kamil, dwoje dzieci córka Hania (9 lat) i syn Wojtek (7 lat). Gospodarstwo przejęte po rodzicach pana Kamila. Małżonkowie gospodarują na 25 h własnych i 30 h dzierżawy. Areał obsiewany jest zbożem, kukurydzą a także ma trwałe użytki zielone z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. Specjalizują się w hodowli bydła mlecznego i opasowego. Gospodarstwo jest zmodernizowane, udoskonalane poprzez zakup sprzętu rolniczego wykorzystując możliwości dopłat unijnych. W gospodarstwie znajduje się również 80 rodzin pszczelich.

Pan Maciej Chruściński, starosta dzisiejszych dożynek ma 38 lat. Ukończył studia zootechniczne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jest od 12 lat żonaty. Z żoną Katarzyną ma trójkę dzieci: jedenastoletniego Stefana, dziewięcioletniego Jana i dwuletnią Karolinę. Mieszka w miejscowości Przybyłów, gdzie prowadzi 24-hektarowe gospodarstwo rolne o specjalizacji hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka. Mleko odbierane jest przez Okręgową Spółdzielnie Mleczarską w Kole w ilości ponad 200 tys. litrów na rok. Pan Maciej utrzymuje bydło francuskiej rasy montbeliarde w oborze wolnostanowiskowej  z halą udojową. Stado liczy ok. 70 sztuk bydła, w tym 30 krów. Dzisiejszy starosta działa też społecznie. Jest między innymi: wiceprezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Przybyłowie, delegatem w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, członkiem Powiatowego Koła Hodowców Bydła, a także pełni posługę ministranta w parafii WNMP w Grzegorzewie.

Część oficjalna dożynek odbyła się na scenie ustawionej  na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśnicy i rozpoczęła od powitania przybyłych na uroczystość gości oraz odśpiewania hymnu narodowego. Obrzęd dożynkowy rozpoczął wójt Gminy Koło, Mariusz Rybczyński, który powitał wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników wydarzenia. Tegoroczne dożynki poprowadził Radosław Małecki. Po powitaniu starostowie Święta Plonów przekazali gospodarzowi, wójtowi Gminy Koło, Mariuszowi Rybczyńskiemu, symbol dożynek – dorodny, pachnący bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła dziękczynna Msza Święta, koncelebrowana przez Proboszcza Parafii Wniebowzięcia NMP w Grzegorzewie. Ks. Tomasza Króla. Po mszy świętej przyszedł czas na tradycyjne krojenie i częstowanie chlebem uczestników dożynek.

Ważnym punktem wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.  Wieńce dożynkowe odgrywają bowiem ważną rolę podczas uroczystości dożynkowych. Są symbolem urodzaju i obfitości plonów rolnych. Piękne wieńce i kosze na tegoroczne dożynki przygotowały sołectwa: Czołowo, Kaczyniec, Kiełczew Smużny Pierwszy, Mikołajówek, Przybyłów, Sokołowo, Powiercie – Kolonia. Podziękowania trafiły z rąk Wójta Gminy Koło Mariusza Rybczyńskiego oraz komisji konkursowej do wszystkich sołectw, jednak najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który oceniało jury konkursu w składzie:  Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński,   Monika Banasiak – kierownik KRUS oraz Władysław Włodarczyk – Przewodniczący Rady Gminy, został wykonany przez sołectwo Sokołowo. Wieniec był wykonany z traw, zbóż, kwiatów i owoców. Był on ozdobiony wizerunkami kwiatów, ptaków i zwierząt. Na scenie pojawił się również Grzegorz Fiałkowski – Prezes Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego, który dla wszystkich uczestników konkursu przygotował niespodziankę. Tą niespodzianką jest wizyta w Pałacu i Stadninie Koni w Walewicach.

W dalszej części uroczystości, okoliczne przemówienia wygłosili przybyli na uroczystość goście, m.in.: gospodarz Dożynek Wójt Gminy Koło Mariusz Rybczyński; Poseł RP – Leszek Galemba, I Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska, Przewodniczący Rady Gminy w Kole Władysław Włodarczyk, Wicestarosta Kolski – Sylwester Chęciński; Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kolskiego – Mariusz Kozajda, w imieniu Roberta Popkowskiego p. Krzysztof Grabarek, Przewodniczący Rady Powiatowej WIR Michał Wróblewski.

Po obrzędach dożynkowych przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie zaprezentowała się grupa niezwykle zdolnych przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w  Powierciu oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Powierciu. O oprawę muzyczną tegorocznych dożynek zadbała Orkiestra Dęta z Wrzącej Wielkiej, która powstała z inicjatywy proboszcza parafii Wrząca Wielka ks. Ryszarda Kolibskiego w 1978  oraz Zespół Ludowy „Kiełczewianki”, który działa od 35 lat i jest wizytówką Gminy na arenie lokalnej i subregionalnej.

Podczas tegorocznej edycji plac OSP zapełnił się barwnymi stoiskami Kół Gospodyń Wiejskich w terenu Gminy Koło, w których na uczestników wydarzenia czekały wspaniałe tradycyjne potrawy oraz ciasta.  W namiotach gastronomicznych przygotowano bezpłatny poczęstunek m.in. zupa grochowa, kiełbaski czy chleb ze smalcem i ogórkiem.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych mieszkańców gminy. Wśród atrakcji znalazły się między innymi: dmuchany zamek, konkursy i wiele innych atrakcji. Wspólne świętowanie mieszkańców Gminy Koło zakończył występ wschodzącej gwiazdy Disco polo – Mateusza Oblizajka – MASSIMO oraz zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki zespołu Forte SIX. Dożynki gminne w Leśnicy były udane zarówno pod względem organizacyjnym, jak i frekwencji. Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców gminy, którzy chętnie uczestniczyli w jej programie.

Galeria zdjęć cz.1 , Galeria zdjęć cz.2 

źródło:Kolskiefakty.pl