Po powrocie do domu okazało się, że Wasz dowód osobisty postanowił zostać na wakacjach? To poważna sprawa, dlatego nie ma co czekać – zgłoście utratę dokumentu. Najszybciej zrobicie to online. Od początku wakacji z tej możliwości skorzystało już ponad 6 tysięcy osób.

Co się może stać, jeśli ktoś o złych zamiarach zdobędzie Wasz dowód? Może np. na Wasze nazwisko wziąć kredyt. To właśnie dlatego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem jego utraty.

Jeśli zaginiony dokument wyrabialiście całkiem niedawno, czyli jest e-dowodem, w nadziei na jego odnalezienie – zamiast od razu go unieważniać – najpierw możecie go zawiesić na 14 dni. To także można zrobić przez internet.

Pojawia się i znika

Dowody lubią znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. Najczęściej dzieje się tak w… weekendy. Mamy na to dowody! Znaleźliśmy je w naszych statystykach. Dniem, kiedy Polacy najczęściej korzystają z możliwości zgłoszenia online utraty dowodu osobistego jest poniedziałek. W tej kategorii, od początku wakacji, rekordzistą okazał się 29 czerwca. Tylko tego jednego dnia przez internet zgłoszono utratę 315 dokumentów. Dwa tygodnie później, w poniedziałek 13 lipca, 273. A w ostatni poniedziałek – 3 sierpnia – dostaliśmy 206 internetowych zgłoszeń.

– W sumie od początku wakacji dokładnie 6232 Polaków zgłosiło przez internet zaginięcie dowodu osobistego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Rok temu, w tym samym czasie, z tej możliwości skorzystało ponad dwa razy mniej osób. Nie jest to dowód na to, że częściej gubimy dokumenty. Nasza usługa jest po prostu coraz bardziej popularna – dodaje szef MC.

I to dobra wiadomość. Jeśli pierwszy raz słyszycie o takiej możliwości, wytłumaczymy Wam jak skutecznie z niej skorzystać. To bardzo proste. Pierwszy i najważniejszy krok to profil zaufany (PZ). Jeśli, podobnie jak 7,6 miliona Polaków, już go macie, załatwienie tej sprawy zajmie Wam krótką chwilę.

Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, ale macie konto w banku, który umożliwia jego błyskawiczne założenie – też załatwicie tę sprawę w ekspresowym tempie.

Wideo

Nagłe rozstanie

Przechodzimy do konkretów.

Jeśli Wasz dowód postanowił Was opuścić po kilku latach wspólnego życia, na portalu GOV.pl wybierzcie e-usługę „Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód”.

To usługa, którą przygotowaliśmy dla właścicieli tradycyjnych dokumentów, czyli tych bez warstwy elektronicznej, a mówiąc jeszcze precyzyjniej – odebranych przed 4 marca 2019 r.

Jesteście na miejscu, czyli na stronie e-usługi? Jeśli tak – kliknijcie przycisk Wyślij zgłoszenie.

Oto kolejne kroki:

  • Wybierz, co chcesz zgłosić – utratę, czy uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie – będziesz musiał/a też zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.
  • Kliknij przycisk Unieważnij dowód.
  • Wykorzystaj profil zaufany i potwierdź unieważnienie kodem SMS, który dostaniesz na numer telefonu przypisany do Twojego profilu zaufanego.

– Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend. Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika. System sam zweryfikuje nasze dane – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jeśli chcecie mieć stuprocentową pewność, że Wasz dowód został unieważniony, możecie ją zyskać korzystając z kolejnej e-usługi Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony. Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne.

A może jednak…

Jeśli dowód, który Wam zaginął był całkiem nowy, a dokładnie odebraliście go po 4 marca 2019 r. (czyli był e-dowodem), zanim go unieważnicie – macie inne wyjście.

– Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, ale jednocześnie liczy na to, że go znajdzie – może zawiesić swój dowód na 14 dni – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu także, oczywiście, można zgłaszać przez internet. Wystarczy skorzystać z e-usługi Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu – dodaje szef MC.

W tym przypadku także kluczowe są profil zaufany i wizyta na portalu GOV.PL.

Kiedy już jesteście na stronie naszej e-usługi, działajcie według tych wskazówek:

  • Kliknij przycisk Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu.
  • Zaloguj się profilem zaufanym.
  • Zobaczysz status swojego dowodu i swoje dane – sprawdź je.
  • Odpowiedz na pytanie, które wyświetli się pod statusem:
  1. Czy chcesz zawiesić swój e-dowód? – jeśli Twój dowód i certyfikaty są ważne,
  2. Czy chcesz cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu? – jeśli Twój dowód i certyfikaty są zawieszone.
  • W zależności od sytuacji, w której jesteś – kliknij przycisk: Zawieś e-dowód lub Cofnij zawieszenie e-dowodu.

– Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych. Jeśli zawiesimy dowód – od razu zostanie zawieszony, jeśli cofniemy zawieszenie – dowód od razu będzie ważny – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Nowy egzemplarz

Zawieszony e-dowód jest czasowo nieważny. Wraz z e-dowodem – jeśli aktywowaliście warstwę elektroniczną dokumentu – zawieszone zostają wszystkie wgrane w niego certyfikaty. Nie możecie w tym czasie używać e-dowodu. Wszystkie przypadki jego użycia w czasie zawieszenia będą nieważne – nawet po cofnięciu zawieszenia. Przykład? Jeśli w swoim e-dowodzie masz podpis osobisty i ktoś użyje go po zawieszeniu dowodu – taki podpis nie będzie ważny.

NIE zawieszaj dowodu, jeśli masz pewność, że już go nie odzyskasz. W takiej sytuacji od razu zgłoś jego utratę. Zrób to online. Jeżeli Twój dowód zaginął albo ktoś Ci go ukradł – zgłoś to także w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.

I teraz najważniejsze – od razu po unieważnieniu dowodu osobistego, złóż wniosek o nowy dokument. To także możesz zrobić online! Wystarczy, że skorzystasz z naszej e-usługi Uzyskaj dowód osobisty.

Od początku wakacji skorzystało z niej ponad 40 tysięcy osób.

Wideo

źródło:gov.pl/Ministerstwo Cyfryzacji

Leave a comment

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com