Na problemy z bonem turystycznym skarżą się właściciele obiektów noclegowych. Szczególnie tych bez recepcji. Na realizację transakcji rząd dał im bowiem ledwie 2 minuty. Problemy nie omijają też samych beneficjentów. Efekt? Nie wszystkim uda się skorzystać z bonu w te wakacje.

Pani Martyna Kozicka na wakacje jedzie 20 sierpnia z dwójką dzieci: 2-letnią córką i 6-miesięcznym synkiem. Na obie pociechy otrzymuje świadczenie 500 plus, ale bon turystyczny otrzymała tylko dla córki.

– Tłumaczono się tym, że nie przesłano danych syna do systemu, co jest bardzo dziwne, bo oba wnioski o 500 plus składałam przez PUE ZUS, więc logiczne, że te dokumenty muszą mieć – mówi portalowi money.pl.

Od kilku dni kobieta dzwoni na infolinię bonu prowadzoną przez ZUS. Cały czas jednak dostaje sprzeczne informacje.

„Wszystkie linie są zajęte”

– Najpierw usłyszałam, że zgłoszenie zostało przyjęte telefonicznie, ale później okazało się, że jednak nie. Po raz kolejny zadzwoniłam na infolinię i podałam dane syna. Zostałam poinformowana, że zgłoszenie reklamacji zostało przyjęte, a decyzja zostanie wydana do 14 dni – opowiada.

ostanie wydana do 14 dni – opowiada.

W międzyczasie pani Martyna dowiedziała się, że samo zgłoszenie telefoniczne nie wystarczy. Trzeba złożyć też specjalny wniosek. Znów trafiła na infolinię POT.

– Tam próbowano całą winę zrzucić na gminny ośrodek pomocy społecznej, a w końcu odesłano mnie na infolinię ZUS. Próbuje dodzwonić się tam od kilku dni i codziennie w słuchawce słyszę: „wszystkie linie są zajęte, prosimy zadzwonić później” – denerwuje się pani Martyna.

Nie daje jednak za wygraną. – Wysłałam maila do ZUS-u. Odpowiedź? Muszę złożyć wniosek do POT o ustalenie prawa do bonu, załączając informację o przyznaniu świadczenia 500 plus. W wiadomości było napisane, że nie mają określonego czasu na rozpatrzenie wniosku. I że zależy on od liczby zgłoszeń. Na wakacje jedziemy za chwilę, więc bon syna nam się już nie przyda – mówi ze zrezygnowaniem pani Martyna.

Więcej bonów niż powinno

Kłopotami podzieliła się publicznie na profilu facebookowym „Bon Turystyczny 500+”. Podobnych historii jest więcej. Rodzice skarżą się, że ich dzieci nie zostały uwzględnione na platformie ZUS, ale są też i tacy, którzy dostali więcej pieniędzy niż powinni.

– Na grupie zgłaszano, że niektórzy, mając jedno dziecko, otrzymali trzy bony z danymi innych dzieci – mówi Martyna Kozicka. Więcej jest jednak takich osób, którym bonu nie przyznano na któreś z dzieci lub pominięto wszystkie pociechy.

„Dzwonię na infolinię, dwukrotnie przyjmowali ode mnie oświadczenie, sprawdzali mój PESEL i potwierdzali, że jestem uprawniona do bonu, że to problemy techniczne i mam czekać. Dzisiaj zadzwoniłam ponownie i po sprawdzeniu numeru PESEL powiedziano mi, że nie ma mnie na liście osób uprawnionych do bonu. Pobieram 500 plus, więc jak najbardziej jestem uprawniona. Uważam, że robią to celowo, aby w czasie rozłożyć wypłatę bonów” – pisze jedna z kobiet.

Na kłopoty skarżą się też rodzice dzieci niepełnosprawnych. Muszą składać dodatkowy wniosek, dołączając orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Zdarza się, że platforma nie akceptuje załączonego pliku, a beneficjenci otrzymują komunikat, że „dokument jest niezgodny ze schematem”.

Bon turystyczny już na stałe? „Mógłby zostać na dłużej”

blob:https://www.money.pl/35685ffe-013d-44da-b64f-1197e136d734

 Jeżeli zmienilibyśmy nieco formułę bonu turystycznego, to on mógłby zostać na dłużej niż te dwa lata – mówi w programie „Money. To się liczy” wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. – To już oczywiście będzie zależało od decyzji politycznych na poziomie polskiego parlamentu – zastrzegł. Według obecnych przepisów bon turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022 r. – W sytuacji, gdyby się okazało, że ten program ze względów budżetowych musielibyśmy ograniczyć finansowo, to można byłoby rozważyć wykorzystywanie tego bonu turystycznego tylko i wyłącznie poza sezonem – mówił wiceminister. Zaznaczył jednak, że na razie są to rozważania czysto teoretyczne.

Fot: Klaudia Zawistowska

źródło:MONEY.PL

 

Leave a comment