APEL !!! Nie zostawiajcie dzieci ani zwierząt w zamkniętym aucie. Upał zabija!
Robi się coraz cieplej. Temperatura w samochodzie może dojść nawet do 70 stopni!
Nie zostawiajcie dzieci ani zwierząt w samochodzie. Kilka minut na zakupach może się wydłużyć, a temperatura w rozgrzanym samochodzie rośnie bardzo szybko!
Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, w których mieszkańcy pozostawiają w zamkniętych autach dzieci lub zwierzęta. Niby przez 5 minut nic nie powinno się stać, ale co jeśli ten czas się wydłuży?
– Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie minutę, dwie, nie zostawiajmy dzieci oraz zwierząt samych w samochodzie. W upalny dzień wnętrze samochodu błyskawicznie zamienia się w szklarnie i zamienia się w śmiertelną pułapkę!
– Wystarczy zadzwonić na bezpłatny numer alarmowy 112. Jeśli widzimy, że dziecko lub zwierzę znajdujące się w samochodzie nie może czekać na pomoc odpowiednich służb, nie bójmy się sami podejmować działań ratowania ich życia. Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w samochodzie na pełnym słońcu stwarza poważne zagrożenie dla utraty życia. Nie warto ryzykować – konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne.
Czy możemy w takiej sytuacji, ratując dziecko lub zwierzę, zniszczyć mienie, czyli wybić szybę? To jest konflikt wartości, bo z jednej strony niszczone jest mienie – jeśli wybijamy szybę – z drugiej strony takie działanie podejmowane jest by ratować życie zwierzęcia. Prawo w tym konflikcie wyraźnie chroni wartość wyższą, czyli zdrowie i życie zwierzęcia! Uzasadnia to stan wyższej konieczności (art. 26 par. 1 Kodeksu Karnego).
Ponadto jednym z najczęstszych zagrożeń dla zwierząt w upalne dni są poparzenia opuszek na stopach. Rozgrzany chodnik lub asfalt może osiągać bardzo wysoką temperaturę, która może prowadzić do poważnych oparzeń u zwierząt. Dlatego, nawet krótka chwila na zewnątrz może być dla nich niebezpieczna, zwłaszcza w momencie kiedy zwierzę zostało przywiązane np. do barierki i nie może schronić się w zacienionym miejscu.
Aby zapobiec poparzeniom opuszek u zwierząt, warto stosować kilka prostych zasad. Po pierwsze, unikaj wyprowadzania zwierząt na spacer w najgorętszych godzinach dnia, czyli od południa do późnego popołudnia. Jeśli jednak musisz wyprowadzić pupila na spacer, staraj się wybierać chłodne miejsca, takie jak parki czy lasy, gdzie pies będzie miał możliwość przebywania na trawie. Pamiętajmy, że dbanie o zwierzęta w upalne dni to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim zdrowia i bezpieczeństwa naszych pupili. Wystarczy odrobina uwagi i troski, by zapewnić im komfort i bezpieczeństwo nawet w najgorętsze dni.
foto: B
Besty.pl
źródło: kolskiefakty.pl
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com