3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady na jakich opierać się miała władza państwowa. Głównymi jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze i nadzieją na silną władzę królewską. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej.

Z tej okazji w czwartek 28 kwietnia 2022 roku w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w uroczystej akademii poświęconej 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W części artystycznej wzięli udział uczniowie klasy III i IV. Społeczność szkolna wysłuchała montażu słowno – muzycznego oraz obejrzała scenkę historyczną nawiązującą do obrad Sejmu Czteroletniego i momentu uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem wcielili się w role posłów, mieszkańców Warszawy, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Małachowskiego oraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Akademię szkolną przygotowały panie Bogumiła Lasota i Katarzyna Sitarz. Na jej zakończenie dyrektor szkoły pani Katarzyna Żebrowska-Opas zwracając się do uczniów, zaznaczyła wagę patriotyzmu w codziennym życiu młodych wychowanków, poszanowania flagi narodowej oraz sztandaru szkoły.

Galeria zdjęć: https://www.facebook.com/kolskiefakty/photos/pcb.526726665618034/526708278953206/

 

Autor: Bogumiła Lasota i Katarzyna Sitarz

źródło:Szkoła Podstawowa im.Stanisława Mikołajczyka w Karszewie