Od 15 grudnia obowiązuje nowe rozporządzenie epidemiczne:

Zmniejszenie do 30% limitu miejsc udostępnianych publiczności w kinach, teatrach, filharmoniach i operach oraz zakaz konsumpcji podczas seansu w kinie – to nowe obostrzenia antycovidowe, które wchodzą w życie 15 grudnia br. Do ww. limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego certyfikatu, negatywnego wyniku testu lub zaświadczenia o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowaną w Dzienniku Ustaw (poz. 2311), zmiany będą obowiązywały do 31 stycznia 2022 r. ​

Nowelizacja rozporządzenia wprowadza następujące zmiany:

  1. W kinach obowiązuje limit 30 proc. obłożenia widowni, bez udostępniania miejsc siedzących obok siebie, oraz obowiązek zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków podczas seansu.
    • Do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego certyfikatu, negatywnego wyniku testu lub zaświadczenia o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19.
  2. Limit 30 proc. obłożenia widowni bez udostępniania miejsc siedzących obok siebie obowiązuje również w teatrach, operach, filharmoniach, domach i ośrodkach kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych.
    • Do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko Covid-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego certyfikatu, negatywnego wyniku testu lub zaświadczenia o powrocie do zdrowia w związku z Covid-19.

Nadal obowiązuje limit jedna osoba na 15 m² w przestrzeniach zamkniętych bez wyznaczonych miejsc dla publiczności  – na koncertach, w domach kultury, bibliotekach, muzeach i galeriach sztuki.

do 30% limitu osób nie wlicza się zaszczepionych przeciw #COVID19, pod warunkiem: okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.
Jeżeli więc chcemy np. wejść do restauracji czy przenocować w hotelu ponad limit 30% musimy pokazać certyfikat. Inaczej przedsiębiorca ma prawo odmówić obsługi.Najlepszym narzędziem służącym przedsiębiorcom w weryfikacji zaszczepienia, wyzdrowienia, czy negatywnego wyniku testu jest darmowy Skaner Certyfikatów COVID do pobrania na telefon.Pobrało go już ponad 825 tys. osób.
Jeżeli Konstytucji i przepisów innych ustaw nie łamie obecna w Polsce od wielu lat selekcja na dyskotekach, czy w klubach tanecznych to na pewno nie łamie ich też weryfikacja unijnych certyfikatów.
źródło:Ministerstwo Zdrowia