Przestępcy działający metodą „na wnuczka” wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i przestrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny.

Policja po raz kolejny apeluje do zachowania szczególnej ostrożności w przypadku zgłaszania się osób podających się za członków rodziny, bądź rzekomo dzwoniących w ich imieniu, z prośbą o pilne przekazanie pieniędzy niezbędnych tytułem np. nagłego zdarzenia losowego. Mechanizm działania sprawców wygląda zazwyczaj następująco. Oszust dzwoni do ofiary i mówi, że jest przyjacielem kogoś z jej rodziny lub też podaje się za krewnego, przedstawiając się jego imieniem. Informuje ofiarę, iż zdarzył się wypadek losowy i bardzo pilnie potrzebuje dużej kwoty pieniędzy, by na przykład sfinansować zabieg ratujący życie, opłacić kaucję za opuszczenie aresztu itp. Sprawca tak przedstawia zdarzenie, że brzmi ono dramatycznie. By wpłynąć na emocje osoby oszukiwanej stosuje przeróżne techniki np. szlocha, płacze, krzyczy, tak by upewnić ofiarę, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Tym wywołuje potrzebę udzielenia pomocy. Zazwyczaj oszust jest ogólnie zorientowany w sytuacji materialnej i rodzinnej ofiary, dzięki czemu brzmi wiarygodnie. Następnie informuje ofiarę, że do jej domu przyjdzie osoba po odbiór gotówki, bądź innych drogocennych przedmiotów. Opisuje wygląd tej osoby. Osoba taka rzeczywiście puka do drzwi ofiary (często jest to kobieta), odbiera pieniądze i ślad się po niej urywa.

Dlatego policjanci raz jeszcze apelują:

– jeżeli skontaktuje się z Tobą ktokolwiek kto oświadczy, że potrzebuje pomocy, ZAKOŃCZ ROZMOWĘ i zadzwoń do osoby, która rzekomo ma kłopoty. W ten sposób upewnisz się czy to prawda

– NIGDY NIE WYDAWAJ NIKOMU OBCEMU ŻADNYCH KWOT CZY DROGICH PRZEDMIOTOW

– NIE INFORMUJ NIKOGO ILE MASZ PIENIEDZY

– NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ, DZWONIĄC POD NUMER 112 JEŚLI ZADZWONI DO CIEBIE KTOŚ Z PROŚBĄ O PILNĄ POMOC FINANSOWĄ

Ofiarami takich przestępstw niemal zawsze padają ludzie starsi. Oszuści żerują na ich empatii, dobroduszności oraz chęci niesienia pomocy. Dlatego też jeśli ktoś z Twoich bliskich jest osobą starszą zadbaj o jego bezpieczeństwo i zwróć jego uwagę na opisane zagrożenie. Przeczytaj swojemu bliskiemu wyżej wymienione punkty apelu. Co pewien czas przypominaj o tym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej tematyce zwróć się do swojego dzielnicowego, który udzieli Ci wszelkich niezbędnych profilaktycznych porad.

źródło:KPP w Kole