W poniedziałkowe południe przy Głazie Pamięci w Powierciu odbyły się gminne obchody 82. rocznicy pierwszego transportu ofiar Holocaustu przez Powiercie do Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Uroczystość rozpoczęło krótkie przypomnienie historii powstania przystanku kolejki wąskotorowej w Powierciu, po czym uczennica Szkoły Podstawowej im. Tony Halika we Wrzącej Wielkiej wyrecytowała wiersz Izabeli Filipowicz pt. „Pociągi śmierci ” upamiętniający ofiary Holocaustu.

Modlitwie za ofiary Holocaustu i o dar pokoju na świecie przewodniczył ks. Radosław Kobiela –

Proboszcz Parafii pw. Błogosławionych 108. Męczenników w Powierciu.

Następnie przybyłe na uroczystość delegacje, przedstawiciele przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowch z terenu gminy i mieszkańcy gminy złożyli kwiaty i zapalili znicza pod Głazem Pamięci.

Wśród składanych kwiatów dominowały żonkile – kwiaty będące symbolem życia, nadziei i pamięci.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Pan Mariusz Rybczyński – Wójt Gminy Koło i laureat nagrody „Chroniąc Pamięć” za zasługi dla ratowania dziedzictwa żydowskiego, Pan Leszek Galemba Senator RP, Pan Władysław Włodarczyk – Przewodniczący Rady Gminy w Kole oraz Pan Bartłomiej Grzanka – Kierownik Muzeum byłego niemieckiego Obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, którzy w swoich przemówieniach podkreślili, że pamięć o przeszłości ma niezwykle ważne znaczenie dla bezpieczeństwa przyszłości.

Obyśmy nigdy nie byli obojętni na cierpienie innych i nigdy nie zapomnieli o tym, co się wydarzyło podczas II wojny światowej.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com