W czerwcu uruchomiony zostanie pobór opłat w systemie e-TOLL. Przewidziano okres przejściowy, w którym równolegle działać będą systemy viaTOLL i e-TOLL.

Trwa modyfikacja oznakowania na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Na miejscach poboru opłat autostrad A2 i A4 wyznaczone będą pasy przejazdowe przeznaczone dla użytkowników e-TOLL lub viaTOLL. Z tych pasów nie mogą korzystać użytkownicy anonimowych urządzeń viaAUTO.

Wraz ze startem nowego systemu poboru opłat drogowych na miejscach poboru opłat autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, dla użytkowników systemu e-TOLL i viaTOLL zostaną uruchomione dedykowane prawe, skrajne pasy przejazdowe.

Obecnie prowadzone są prace mające na celu odpowiednie oznakowanie dedykowanych pasów poboru opłat, tablicami informacyjnymi z logotypem nowego systemu e-TOLL. Prace montażowe nie powodują utrudnień w ruchu.

Dedykowane skrajne pasy przeznaczone są dla użytkowników systemu e-TOLL i viaTOLL, z wyjątkiem użytkowników korzystających z anonimowych urządzeń pokładowych viaAUTO oraz użytkowników, których urządzenia pokładowe nie są przypisane do pojazdów, w których są zainstalowane.

Na dedykowanych pasach e-TOLL nie będzie możliwości uiszczenia opłaty za przejazd gotówką, kartami płatniczymi oraz kartami flotowymi.

Aplikacja e-TOLL PL zostanie już wkrótce zostanie udostępniona do pobrania w sklepach Google Play i App Store. 

Aplikacja e-TOLL PL jest darmowym narzędziem służącym do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych w nowym systemie e-TOLL. Z aplikacji będą mogli skorzystać i uiścić opłatę za przejazd autostradą również użytkownicy pojazdów lekkich poruszający się po odcinkach autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Aplikacja e-TOLL PL jest alternatywą dla urządzeń pokładowych (OBU), a także Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych (ZSL).

Aplikacja umożliwia

  • wniesienie opłaty elektronicznej dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej
  • wniesienie opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad państwowych A2 i A4
  • doładowanie i monitorowanie stanu konta rozliczeniowego w trybie przedpłaty
  • monitorowanie przewozu towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO

źródło:GSMONLINE.PL