5 sierpnia o godz. 18:38  Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęło zgłoszenie o miejscowym zagrożeniu w miejscowości Leszcze gm. Kłodawa. Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował strażaków z JRG Koło, OSP Luboniek,  OSP Kłodawa, OSP Bierzwienna Długa i OSP Leszcze. Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym przeprowadził rozpoznanie, w wyniku którego ustalił, że mężczyzna podczas prac polowych  włożył rękę do siewnika. Mężczyzna ma zakleszczoną prawą kończynę górną pomiędzy wałkami znajdującymi się w zbiorniku na wysiewane nasiona. Poszkodowany jest przytomny. W pracach polowych udział brały dwie osoby (operator ciągnika oraz poszkodowany z zakleszczoną ręką). Operator ciągnika po opuszczeniu pojazdu w skutek zdarzenia stracił przytomność.

Strażacy zabezpieczyli teren prowadzonych działań. Ratownicy udzielili Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy operatorowi ciągnika Jednocześnie strażacy uwalniali osobę poszkodowaną z zakleszczoną ręką w siewniku przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Po przybyciu na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego  przekazano ratownikom medycznym operatora ciągnika i po uwolnieniu, poszkodowanego z zakleszczoną kończyną.

W trakcie udzielania pomocy medycznej poszkodowanemu przez ZRM, strażacy zabezpieczyli amputowany w wyniku zdarzenia palec osoby poszkodowanej. Poszkodowany z urazem ręki został przetransportowany karetką pogotowania do szpitala, natomiast operator ciągnika nie wymagał hospitalizacji. Na miejsce przybył patrol Policji. Po zakończonych działaniach przez zastępy straży pożarnej na miejscu pozostał patrol Policji, który prowadzi swoje czynności oraz zabezpiecza miejsce zdarzenia.

Działania ratownicze trwały 1 godz. i 49 minut. W akcji uczestniczyło 28 strażaków

źródło:KP PSP w Kole