Funkcjonariusze ruchu drogowego zwalczają agresywne i niebezpieczne zachowania na drogach. Jednym z nich jest przekraczanie prędkości, które może być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. W ostatnim czasie, mundurowi kolskiej “drogówki” zatrzymali 47-latka, który w terenie zabudowanym prawie dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość. Oprócz nałożonego mandatu i punktów karnych mężczyzna stracił prawo jazdy.

Na jednej ze służb mundurowi z kolskiej drogówki skupili swoje działania na drodze powiatowej nr 3402P. Policjanci szczególną uwagę zwracali na wykroczenia związane z przekraczaniem dozwolonej prędkości, szczególnie w terenie zabudowanym. Rekordzistą okazał się 47-letni mieszkaniec gminy Łęczyca. Mężczyzna w Krzewie pędził osobowym citroenem z prędkością 147 km/h!

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca, który przekroczy dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, traci prawo jazdy na 3 miesiące. W przypadku, gdy ponownie zostanie zatrzymany przez policjantów w czasie trwania zakazu, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Po raz trzeci za takie zachowanie w czasie 6-miesięcznego okresu zakazu będzie czekało go ponownie przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy.

Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Niedostosowana do warunków panujących na drodze niesie za sobą ryzyko m.in. utraty panowania nad pojazdem oraz wpływa na rodzaj i skalę doznanych w wypadku obrażeń. Apelujemy, aby kierowcy przestrzegali dozwolonych limitów prędkości i dostosowali ją do warunków panujących na drodze. W miejscach wymagających szczególnej ostrożności jak przejścia dla pieszych, przyjazdy dla rowerów czy skrzyżowania należy zdjąć nogę z gazu i zachować wzmożoną czujność

źródło:KPP w Kole