26 września 1920 roku Wojsko Polskie pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego, generałów dywizji Leonarda Skierskiego oraz Edwarda Śmigłego Rydza, odniosło decydujące zwycięstwo nad armią bolszewików dowodzoną przez generałów Michała Tuchaczewskiego i Władimira Łazaniewicza w bitwie nad Niemnem w okolicach Grodna. Było to zwycięstwo Polski po Bitwie Warszawskiej (sierpień 1920) decydujące o końcu wojny z Rosją Bolszewicką.

26 września 2020 roku dokładnie w 100. rocznicę końca wojny z 1920 roku Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” wspólnie z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole uczcili to historyczne wydarzenie sprzed stu laty na strzelnicy w Ośrodku LOK przy ul. Pułaskiego 8 w Kole konkursem strzeleckim z pneumatyka do tarczy. Wzięło w nim udział 17 młodych strzelców w wieku 5-14 lat.

Zanim oddano pierwsze strzały, dyrektor MTC Tomasz Nuszkiewicz przybliżył uczestnikom to historyczne wydarzenie. Kierownik klubu natomiast zwrócił wszystkim uwagę na zachowanie szczególnego bezpieczeństwa na strzelnicy. W tym dniu deszczowa pogoda nie sprzyjała zawodom, skrócono więc czas ich trwania. Każdy z zawodników oddał po 5 strzałów do tarczy odległej od stanowiska strzeleckiego o 10 m. W grupie dziewcząt najwięcej punktów bo po 21 wystrzelały 7- letnia Oliwia Jancy i 10- letnia Laura Kosmowska. Tuż za nimi z 20 pkt była 8- letnia Zuzia Szurgot. Kolejne miejsca w tej grupie to: z 18 pkt 11- letnia Ania Bartosik , z 16 pkt 11- letnia Natalia Marciniak, z 12 pkt 7- letnia Nikola Jancy i z 6 pkt najmłodsza zawodniczka 5- letnia Zuzia Balcerzak. W grupie chłopców z 27 pkt zwyciężył 7- letni Bartosz Marciniak przed 12- letnim z 25 pkt. Kubą Goszczykiem. Kolejne miejsca w grupie chłopców zajęli 10- letni Dawid Balcerzak z 17 pkt, następnie 6- letni Radek Goszczyk wystrzelał on 15 pkt, kolejno z 13 pkt 11- letni Dominik Lamprych tuż za nim z 12 pkt 12- letni Dominik Grabowski, z 9 pkt 9- letni Kacper Sochacki. Zawody strzeleckie prowadził Andrzej Kowalski wspierany przez Jarosława Grochocińskiego. A tuż po konkursie dla uczenia wydarzeń sprzed 100 laty – rozgromieniu przez wojska polskie armii bolszewickiej – zapalono „Pochodnie Zwycięstwa”. Oddano tym samym cześć pamięci poległym w wojnie w1920 roku. Do klubowej świetlicy Małgorzata Stężewska z Anną Balcerzak wspierane przez mamy młodych zawodników zaprosiły wszystkich uczestników konkursu na ciepłe kiełbaski, świeże bułeczki i herbatę. Młodzi strzelcy obdarowani zostali również przez klub LOK słodką niespodzianką, natomiast okazjonalnym dyplomem gratulacyjnym przez Kolskie Muzeum .

Była to dla młodych mieszkańców naszego miasta a także dla osób dorosłych wspaniała lekcja z historii naszej ojczyzny.

Organizatorzy i uczestnicy serdecznie dziękują paniom Ewie Skrzypczak i Barbarze Szczepaniak oraz firmie WOOD-MIZER z Koła za wsparcie organizacji tej imprezy.

Tekst i foto Ryszard Borysiewicz

źródło:UM w Kole

Leave a comment