„Oszuści rozsyłają fałszywe maile podszywające się pod Ministerstwo Finansów z informacją o możliwości uzyskania pomocy doraźnej w ramach walki z COVID-19” – informuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego KNF (CSIRT KNF).Ostrzeżenie opublikowano na Twitterze. Zespół wyjaśnia, że rozsyłany jest mail z linkiem, który prowadzi do fałszywej strony, wyłudzającej dane karty kredytowej.

Uwaga na mail oferujący pomoc w związku z COVID-19

Z zamieszczonych zrzutów ekranu wynika, że oszuści wysyłają maila o tytule „Płatność COVID-19” i treści: „Biorąc pod uwagę sytuację związaną z COVID-19, rząd podjął decyzję o utworzeniu funduszu solidarnościowego dla bardzo małych firm i osób samozatrudnionych, aby zapewnić pomoc doraźną w wysokości 7.000 PLN tym, których obroty spadają” (pisownia oryginalna).

Pod treścią znajduje się hasło „Zarejestruj się, aby otrzymać płatność” ze wspomnianym linkiem prowadzącym do fałszywej strony, udającej stronę internetową Ministerstwa Finansów. twittercom

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego zajmuje się zagrożeniami w obszarze cyberbezpieczeństwa. Podobne zespoły działają też w Ministerstwie Obron i NASK.

Łącznie jest ich cztery, oprócz CSIRT KNF, także CSIRT NASK prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy, CSIRT GOV prowadzony przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz CSIRT MON.

foto:Arkadiusz Ziołek/East News

źródło:BUSINESS INSIDER POLSKA