Coraz częściej mają miejsce zdarzenia drogowe, w których poszkodowane są osoby kierujące jednośladami. Co istotne – do zdarzeń nie dochodzi z ich winy. Sprawcami są inni uczestnicy ruchu, którzy nie ustępują pierwszeństwa przejazdu bądź zajeżdżają drogę rowerzystom bądź motocyklistom. Zwykle tłumaczą, że nie dostrzegli kierującego jednośladem.

Przykładem opisywanych sytuacji może być zdarzenie z dnia 21 kwietnia 2021 roku, które zaistniało w miejscowości Dęby Szlacheckie ok. godz. 15:20. 16-letni mieszkaniec gm. Osiek Mały jechał rowerem drogą od strony miejscowści Plebanki. W chwili, gdy zbliżył się do Ośrodka Zdrowia w Dębach Szlacheckich drogę zajechał mu jadący z przeciwka samochód Renault, którego kierowca wykonał skręt w lewo i przeciął rowerzyście tor jazdy. 16 latek uderzył w samochód i spadł z roweru. Poturbowanego chłopaka z obrażeniami głowy przewieziono na badania do Szpitala w Koninie. 53-letni mieszkaniec gm. Osiek Mały, który kierował samochodem Renault tłumaczył policjantom, iż nie dostrzegł rowerzysty i wykonał manewr skrętu w lewo, chcąc wjechać na teren Ośrodka Zdrowia. W chwili zdarzenia był trzeźwy.

W incydentach o takim charakterze uczestniczą niejednokrotnie rowerzyści i motocykliści. Wielu sprawców podobnych zdarzeń oświadcza, iż nie widzieli jadacego z naprzeciwka jednośladu. Zdarzają się wypadki, w których dochodzi do tragedii. W skutek zajechania drogi i zderzenia z samochodem, ciagnikiem rolniczym czy innym pojazdem, zwykle życie tracą motocykliści. Należy pamietać, że kierujący jednośladem jest znacznie bardziej narażony na uszczerbek, niż kierowca pojazdu samochodowego. Nie chroni go bowiem karoseria pojazdu czy zapięte pasy bezpieczeństwa. Dlatego nader istotym aspektem bezpieczeństwa motocyklisty jest odpowiedni, specjalistyczny strój, którego elementami są ochraniacze najwrażliwszych części ciała. Taki strój nie tylko zabezpiecza przed obrażeniami zewnętrznymi, ale może się przyczynić do uniknięcia tragedii.

Apelujemy do wszystkich użytkowników jednośladów; zbliżając sie do skrzyżowania, widąc nadjeżdżajacy z przeciwka badź lewej lub prawej strony inny pojazd, zachowajmy szczególne środki ostrożności! Niech przyświeca nam wówczas zasasda ograniczonego zaufania do innego uczestnika ruchu! Bąźmy przygotowani na sytuację, w której okaże się, że choć jedziemy prawidłowo i mamy pierwszeństwo przejazdu, będziemy zmuszeni nagle hamować, gdyż drogę zajedzie nam inny pojazd.

Przypominamy też wszystkim użytkownikom jednośladów jak ważne jest włączone światło motocykla, motoroweru czy roweru oraz założone elementy ubioru o intensywnych, rzucających się w oczy barwach. Taki element stroju znacznie poprawia widoczność kierującego jednośladem, co może mieć ogromy wpływ na dostrzeżenie go przez innego uczestnika ruchu, a przez to uniknięcie wypadku.

Przypominamy również wszystkim kierującym; przed wykonaniem każdego manewru na drodze należy się upewnić, czy możemy go bezpiecznie wykonać! Lepiej jest kilkukrotnie sprawdzić, niż doprowadzić do nieszczęścia.

źródło:KPP w Kole