Sztuka teatralna Mariana Hemara „Cud biednych ludzi”
Już niedługo, 1 czerwca 2023 roku, nastąpi odsłonięcie pomnika-ławeczki Czesława Freudenreicha. W ramach obchodów tego radosnego wydarzenia Zespół Teatralny pod kierownictwem Dariusza Matysiaka przygotował dla Państwa nie lada gratkę – sztukę teatralną Mariana Hemara (tak! tego wybitnego twórcy kabaretowego!) zatytułowaną „Cud biednych ludzi”. Dzięki uprzejmości księdza Waldemara Wunscha zaprosimy Państwa do pięknych wnętrz kościoła ewangelicko-augsburskiego w Kole, które nadadzą naszemu przedstawieniu dodatkowego wymiaru duchowego.
Tytułowy „Cud biednych ludzi” wydarza się niejasno i niejednoznacznie, bo przecież to samo zdarzenie, w zależności od naszego sposobu patrzenia na nie, może być uznane za coś nadprzyrodzonego lub przeciwnie – może okazać się występkiem. Na spór wiary i niewiary w domniemany cud nakłada się dodatkowo problem naszych etycznych osądów. Tak więc w sztuce Hemara wiara krzyżuje się z niewiarą, a dobro ze złem.
Czy Józef Bylejak, na którego młodą żonę spadło doświadczenie nagłej i niewytłumaczalnej choroby, czyni rozsądnie, zaniedbując praktyczne życie, by gorliwie modlić się przed wizerunkiem świętej Teresy o uzdrowienie ukochanej żony? Czy wydarzenie głoszone przez niego jako „cud” miało związek z tą żarliwą modlitwą? Może jednak na cud w parafialnym kościele da się też spojrzeć inaczej: mógł przecież zdesperowany Józef posunąć się do kradzieży, dorabiając do tego historyjkę o cudownej darowiźnie! Według praw ludzkich Jakub jest zwykłym złodziejem, którego trzeba postawić przed sądem i przykładnie ukarać. A według praw boskich?
Sprawy komplikują się, gdy dochodzi do spotkania Józefa z proboszczem, czyli spotkania wiary prostej, ufnej, uznającą cud za oczywistość, z wiarą, która jednak chce wiedzieć, która szuka odpowiedzi na pytanie: „Jak to jest możliwe?”. Proboszcz tym ważniejsze ma powody dla swoich dociekań, że wie coś, czego Jakub wiedzieć nie może, a co stawia pod znakiem zapytania faktyczną możliwość zaistnienia „cudu”. Dla Józefa nadchodzi prawdziwa próba wiary. Czy sprosta tej sytuacji? Czy sprostają jej bliscy i sąsiedzi Józefa? Dowiemy się już wkrótce. Premiera 2 czerwca 2023 roku.
Godziny przedstawień:
2 czerwca, piątek, godzina 19:00
3 czerwca, sobota, godzina 16:00 i 19:00
4 czerwca, niedziela, godzina 16:00 i 19:00
Bilety (w cenie 20 złotych) będzie można nabyć bezpośrednio przed przedstawieniem (w wejściu do kościoła).
Możliwa jest też rezerwacja telefoniczna: 694-402-119 lub 793-233-583
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com