Nawet niewielki odblask, pod warunkiem, że jest umieszczony w sposób widoczny dla kierujących, znacznie poprawia bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. W ramach rozpoczętej akcji pn. „Świeć Przykładem – bądź widoczny” policjanci z kolskiej drogówki rozdają kamizelki odblaskowe niechronionym uczestnikom ruchu drogowego oraz przeprowadzają spotkania edukacyjne z najmłodszymi. Informują, że nawet niewielki element odblaskowy sprawia, że kierujący widzi pieszego ze znacznie większej odległości niż osobę bez jakichkolwiek emblematów odblaskowych. Ponadto mundurowi zachęcają do noszenia odblasków nie tylko poza obszarem zabudowanym po zmierzchu, ale zawsze, zwłaszcza w czasie rozpoczynającej się jesieni i nadchodzącej zimy

Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok sprawia, że pieszy ubrany w ciemną kurtkę staje się zupełnie niezauważalny dla kierujących. Celem akcji informacyjno – edukacyjnej pn. „Świeć Przykładem – bądź widoczny” jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu nie tylko o obowiązku używania odblasków w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, ale o słuszności takich zachowań również w obszarze zabudowanym. Posiadanie elementu odblaskowego sprawia, że kierujący widzi pieszego już z odległości około 150 – 200 metrów. Kierowca ma wtedy więcej czasu na odpowiednią reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie i życie pieszego.

W ramach prowadzonych działań, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wraz funkcjonariuszami Wydziału Prewencji odwiedzają uczniów szkół i edukują ich w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach. Podkreślają istotę noszenia elementów odblaskowych na wierzchniej części ubrania. By zachęcić ich do noszenia, rozdają maluchom opaski i inne gadżety odblaskowe.

Ponadto policjanci z “drogówki” podczas patrolowania, rozdają odblaski osobom, które poruszają się po drodze, a nie są dostatecznie widoczne. Funkcjonariusze przekonują pieszych i rowerzystów, że sytuacje, w której warto nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, gdzie nie wszystkie miejsca są dostatecznie doświetlone, odblask poprawi widoczność pieszego, a tym samym jego bezpieczeństwo.

źródło:KPP w Kole

Leave a comment