Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole gościła Tomasza Raczka (16.09.)– teatrologa, krytyka filmowego i publicystę, autora i gospodarza programów telewizyjnych [„Ze sztuką na ty”, „Perły z Lamusa” (z Zygmuntem Kałużyńskim, tvp2), „Siódme Niebo” (Canal+), „Perły i wieprze” (nFilmHD), „Weekendowy Magazyn Filmowy” (tvp1) i „Kultowe rozmowy” (tvp3)] i radiowych (w Polskim Radio, Tok FM, RMF FM, Radio Nowy Świat). Autora licznych publikacji książkowych, m. in.: „Karuzela z idolami. Gwiazdozbiór osobisty”, „Kultowe rozmowy. Kobiety znane i niespodziewane”, „Karuzela z Madonnami”, „Kinopassana. Sztuka oglądania filmów”. Wraz z Zygmuntem Kałużyńskim współautora “Alfabet na 4 ręce”.

Wszystkie pozycje zostały wydane nakładem Instytutu Wydawniczego Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego, którego Tomasz Raczek jest założycielem i właścicielem. Laureata Wiktora (1986) oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej. Tomasz Raczek prowadzi obecnie swój videoblog na youtubie, w którym recenzuje filmy pojawiające się w polskiej dystrybucji.

Spotkanie odbyło się w sali sesyjnej Ratusza, prowadziła je Anna Polichnowska.

Zaproszony gość opowiedział o okolicznościach poznania Zygmunta Kałużyńskiego,  karierze zawodowej, polskim kinie i  telewizji, w której miał przyjemność niegdyś pracować.  Przybliżył mechanizmy przyznawania nagród filmowych w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Zrecenzował kilka ważnych filmów m.in.  „Zimną wojnę”, „Boże Ciało”.

Po spotkaniu można było zakupić książki  i otrzymać autograf. Była to także okazja do indywidualnych rozmów oraz wspólnych zdjęć.

źródło: PiMBP w Kole

Leave a comment

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com