Marek Krajewski  – z  wykształcenia filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych,  były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2007 r. zawodowo trudni się pisarstwem. Jest autorem bestselerowych kryminałów o Eberhardzie Mocku pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji  i Edwardzie Popielskim przedwojennym komisarzu. Kryminały Krajewskiego rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych przed i powojennego Wrocławia (Breslau), a także Trójmiasta, Lwowa i Darłowa. Nazywany “ojcem polskiego kryminału współczesnego” zadebiutował w 1999 r. powieścią “Śmierć w Breslau”, którą napisał podczas wakacji.

Wspólnie z Mariuszem Czubajem napisał dwa współczesne kryminały: „Aleję samobójców” (2008) i „Róże cmentarne” (2009), których akcja dzieje się w czasach współczesnych w Gdańsku, a bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater.

Pisarz został laureatem m.in.: Paszportu „Polityki” za cykl powieściowy o Eberhardzie Mocku z Breslau (…)”. , Nagrody Wielkiego Kalibru, która przyznawana jest przez Instytut Książki oraz Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie” za najlepszą polską powieść kryminalną „Koniec świata w Breslau”, Nagrody Prezydenta Wrocławia „za mistrzowskie literackie odtworzenie klimatu przedwojennego Wrocławia…”. Prezydent Wrocławia nadał mu tytuł Ambasadora Wrocławia. Ponadto Marek Krajewski jest  Honorowym Obywatelem Miasta Darłowa.

 

 

autor:Kolskiefakty.pl

foto/video:Kolskiefakty.pl

źródło:Kolskiefakty.pl

Leave a comment

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com