Spadł pierwszy śnieg przez co na drogach panują trudne warunki. Zrobiło się ślisko oraz mokro, dlatego apelujemy o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia sprawia, że wydłuża się znacznie droga hamowania, a gwałtowne manewry wykonywane w błocie pośniegowym mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem.

Opady śniegu spowodowały, że na drogach panują trudne warunki. Jezdnie są mokre i śliskie. Policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia sprawia, że wydłuża się znacznie droga hamowania. Gwałtowne manewry wykonywane na błocie pośniegowym mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do kolizji i wypadków. Apelujemy zatem do kierowców o zdjęcie nogi z gazu, gdyż pośpiech w takich sytuacjach może doprowadzić do tragedii.

Pamiętajmy również, że zimowe warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania naszego pojazdu do tego okresu. Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur, jest zmiana opon z letnich na zimowe. W momencie, gdy średnia dobowa temperatura nie przekracza kilku stopni Celsjusza, wszyscy powinni poważnie zastanowić się nad ich wymianą.

Przygotowanie samochodu do zimy to także wymiana płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na ujemne temperatury oraz sprawdzenie czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę. Przy opadach i ochlapywaniu przez inne pojazdy, ważne jest, by szyba naszego samochodu była dobrze oczyszczana.

Inną istotną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Zgodnie z art. 66 Ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia.

Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem w drogę, tym bardziej poprawi się bezpieczeństwo nasze i innych osób podróżujących.

źródło:KPP w Kole