Ładna pogoda i coraz dłuższy dzień sprawiają, że na naszych drogach coraz częściej zauważamy miłośników jazdy na motocyklu. Ważne by inni uczestnicy ruchu drogowego respektowali ich obecność na drogach – patrzyli w lusterka i ustępowali pierwszeństwa. Z kolei motocykliści powinni pamiętać stosowaniu się do ograniczeń prędkości, zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami i wyprzedzaniu tylko w miejscach dozwolonych.

Jazda na motocyklu dostarcza wielu przyjemnych emocji i warto, aby tylko takie doznania towarzyszyły miłośnikom dwóch kółek.

Kierowcy motocyklów to grupa osób będących niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Specyfika motocykla sprawia, że ich użytkownicy są narażeni na poważniejsze urazy czy obrażenia, jakie niosą wypadki bądź kolizje drogowe niż kierowcy samochodów, gdyż nie chronią ich ani pasy bezpieczeństwa, ani karoseria pojazdu.

Dlatego niezmiernie istotne są zasady, jakimi powinni kierować się cykliści. Odpowiedni ubiór, kombinezon to podstawa. Kask ochronny to niezbędne minimum i obowiązek. Bardzo ważny jest też stan psychofizyczny z jakim wsiadamy na motocykl. Pamiętajmy, aby nie robić tego, jeśli wcześniej piliśmy alkohol. Nietrzeźwy motocyklista powoduje takie same zagrożenie bezpieczeństwa jak nietrzeźwy kierowca samochodu i jest tak samo traktowany przez kodeks karny.

Fundamentem bezpieczeństwa jak zawsze są przepisy prawa i ich przestrzeganie. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe to elementy, dzięki którym jazda motocyklem, samochodem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu.

Zachęcamy też do zakładania bez względu na porę dnia, elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

źródło:KPP w Kole