Rozpoczął się kolejny etap prac na zamku.
Rozpoczął się IV etap prac budowlano-konserwatorskich na ruinach kolskiego zamku. Tym razem obejmuje on basztę narożną. Prace polegają na czyszczeniu cegieł, uzupełnieniu ubytków oraz zabezpieczeniu korony murów.
Na prace otrzymano dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Ochrona zabytków” w kwocie 129 tysięcy złotych. Całość prac to koszt ponad 535 tysięcy złotych.
Zabezpieczenie ruin jest koniecznym etapem przed przystąpieniem do ich rewitalizacji. Jest już wykonywany projekt techniczny na taras widokowy na zamku oraz ozdobną iluminację świetlną obiektu, a w niedługim czasie miasto otrzyma ponad 8-hektarową działkę znajdującą się w pobliżu zamku. Będzie można tam zainstalować obiekty małej architektury takie chociażby jak ławki, czy kosze na śmieci.
Rewitalizacja zamku ma stworzyć ciekawe miejsce do wypoczynku i rekreacji. Od lat wiele się mówiło o zamku, ale niestety nic do tej pory nie robiono. To żmudny i powolny proces, ale myślę, że warto stworzyć nową przestrzeń do odpoczynku i obcowania z Naszą historią – powiedział Krzysztof Witkowski, burmistrz miasta.
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com