Rewolucja na Facebooku
Zaczęło się. Każdy dostanie komunikat z Facebooka
Komunikat o zmianie prawa w regionie – taką wiadomość otrzymają wszyscy, którzy korzystają z Facebooka. Podobnie będzie w przypadku Instagrama. Obie platformy należą do Meta. Czy to oznacza, że Facebook będzie płatny? Użytkownicy będą musieli zapłacić za subskrypcję lub zgodzić się na wyświetlanie reklam.
Meta, to firma, którą kiedyś znaliśmy jako Facebook. Najnowsze zmiany przepisów unijnych zabraniają jej zbierania danych i wyświetlania reklam opartych na zachowaniach użytkowników w internecie. Serwis do tej pory wykorzystywał ten mechanizm, żeby lepiej targetować reklamy i na nich zarabiać.
Facebook przygotował odpowiedź na zmianę przepisów i zdecydował, żeby zmienić zasadę działania. Komunikat w tej sprawie dostaną wszyscy użytkownicy.
„Zmienia się prawo w Twoim regionie, dlatego wprowadzamy nowe opcje wybory dotyczące sposobu, w jaki korzystamy z Twoich informacji na potrzeby reklam. Zanim potwierdzisz swój wybór, dowiesz się więcej na temat każdej z dostępnych opcji” – czytamy w wiadomości, która wyświetli się każdemu, kto posiada konto na Facebooku lub Instagramie.
Do wyboru są dwie opcje. W obu można dalej korzystać ze swoich kont. Jedna zakłada, że będziemy musieli zapłacić 12,99 euro miesięcznie. Opłata oznacza, że nasze informacje nie będą wykorzystywane na potrzeby reklam.
Druga – opiera się na subskrypcji z reklamami. Tutaj „opłatą” jest wyrażenie zgody na zbieranie naszych danych i wyświetlanie dopasowanych reklam.
Do naszej redakcji docierają pierwsze sygnały od użytkowników z Polski, że komunikatu nie da się wyłączyć. Brak wyboru jednej lub drugiej opcji oznacza, że nie będziemy mogli korzystać z Facebooka i Instagrama.
Meta przekonuje, że zawsze można zmienić decyzję i włączyć lub wyłączyć subskrypcję. W dowolnej chwili można też usunąć swoje konto.
foto:Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
źródło:WP