W dniu 12 lipca 2020 r. do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przyjęta została puma o imieniu Nubia, która miała być przewieziona do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.
Zwierzę trafiło do śląskiego zoo ze względu na brak odpowiednich badań weterynaryjnych i świadectwa weterynaryjnego pozwalających na transport zwierzęcia. Fundacja Don Vittorio Foundation For Wild Animals, mając na uwadze brak świadectwa weterynaryjnego i w trosce o dobro zwierzęcia bezskutecznie poszukując weterynarza, który mógłby takie świadectwo wystawić, zwróciła się do śląskiego zoo z prośbą o wykonanie niezbędnych badań. Jednym z kluczowych badań jest dwukrotne badanie na obecność TB i w związku z tym, zwierzę zostało poddane 30-dniowej kwarantannie na terenie ogrodu w wydzielonej wolierze. Przez ten czas zostanie zapewniona mu niezbędna opieka weterynaryjna oraz odpowiednie warunki bytowe. Mając na uwadze przede wszystkim dobro zwierzęcia została podjęta jedynie słuszna decyzja o przyjęciu pumy do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
W dniu przyjęcia pumy do Śląskiego zoo nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w zachowaniu zwierzęcia. Zwierzę porusza się i skacze prawidłowo, ma czyste oczy i uszy – jednym słowem wygląda na zadbanego zwierzaka.
O dalszym losie pumy zdecyduje sąd – właściciel z pomocą prawników będzie się od postanowienia sądu odwoływał aby odzyskać możliwość opieki nad Nubią ewentualnie zmienić miejsce jej lokalizacji z Poznania na Chorzów.

źródło:Facebook/Śląski Ogród Zoologiczny

Leave a comment