Przeszło 28 mln zł bezzwrotnej dotacji na budowę kolskiej geotermii
Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski uczestniczył w podpisaniu przez Prezesa MZEC Sp. z o.o. w Kole Przemysława Stasiaka z prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przemysławem Ligenzą – dwóch umów związanych z budową kolskiej geotermii: pierwszej na zwiększenie bezzwrotnej dotacji w kwocie ponad 13 mln 300 tysięcy złotych, zaś drugiej na zwiększenie niskooprocentowanej pożyczki o przeszło 18 mln zł. W podpisaniu umowy uczestniczyli również: Poseł na Sejm RP Leszek Galemba oraz wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.
Po wykonaniu drugiego odwiertu, finalnym etapem prac związanych z uruchomieniem kolskiej geotermii jest budowa rurociągu i budynku ciepłowni. Na zadanie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokonał zwiększenia dofinansowania w formie bezzwrotnej dotacji. Łącznie na budowę ciepłowni geotermalnej w Kole Spółka MZEC otrzymała 28 409 462,50 zł bezzwrotnej dotacji. Z kolei pożyczka została zwiększona o przeszło 18 mln zł. Oznacza to, że nasza priorytetowa inwestycja wsparta jest bezzwrotną dotacją oraz niskooprocentowaną pożyczką z NFOŚiGW w łącznej kwocie ponad 62 mln zł netto.
– Budowa geotermii to stabilizacja i obniżka cen ciepła oraz nowe możliwości w zakresie rekreacji i turystyki. To przyszłość i rozwój miasta – powiedział włodarz miasta.
źródło:UM w Kole