Na pewno to znacie – tuż przed wyjazdem nagle okazuje się, że jest tyle spraw do załatwienia… Nie dajcie popsuć sobie wakacji. Dzięki internetowi ze wszystkim zdążycie.

Dzięki naszym e-usługom zaległe sprawy możecie załatwiać nawet leżąc na plaży.

Weź telefon, a w nim…

Walizki spakowane, hotel zarezerwowany, o czym jeszcze powinniście pamiętać ruszając na wakacje? O dwóch aplikacjach na telefon. Pobranie i zainstalowanie ich zajmie Wam tylko kilka minut.

Pierwsza to ProteGO Safe. Zainstalujcie ją na telefonach całej rodziny.

ProteGO Safe powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Będąc na wakacjach nikt z nas nie chce myśleć o możliwym zagrożeniu, jednak w tym roku nie powinniśmy o nim zapominać.

Sklepy, pociągi, restauracje – to tylko niektóre z wielu miejsc, gdzie możemy mieć kontakt z koronawirusem. Aplikacja powiadomi Was jeśli w trakcie ostatnich 14 dni mieliście kontakt chorym. Jest jednak jeden warunek – powinno z niej korzystać możliwie najwięcej osób. Dlatego tak ważne, abyście zainstalowali i uruchomili ją na swoich telefonach oraz zachęcili do tego także Waszych bliskich. W ten sposób zwiększacie szansę na to, że dotrze do Was odpowiednie powiadomienia wraz ze wskazówkami, co zrobić w sytuacji kontaktu z kimś chorym. Nie bójcie się, otrzymanie takiego powiadomienia nie jest jednoznaczne z koniecznością odbycia obowiązkowej kwarantanny domowej.

Aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Nie śledzi Waszej lokalizacji i nie ma dostępu do żadnych plików i danych, które trzymacie w telefonach.

Wideo

Druga aplikacja, która na pewno przyda się na wakacjach, to mObywatel. Znajdziecie w niej m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki niej – bez dowodu osobistego – wylegitymujecie się np. w hotelu, wypożyczalni sprzętu sportowego, czy w trakcie kontroli biletów w pociągu.

Poza mTożsamością w mObywatelu znajdziecie także m.in. mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego auta) oraz eRecepty. A wszystko to w jednym miejscu – w telefonie.

Aplikacja mObywatel także jest bezpłatna. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na gov.pl/mobywatel.

Zabierz profil

Kolejny przydatny wakacyjny „gadżet” to profil zaufany (PZ). Nic nie waży, a jest bardzo ważny.

– To właśnie profil zaufany potwierdza naszą tożsamość w internecie. Dzięki niemu możemy załatwiać sprawy urzędowe z dowolnego miejsca i o dowolnej porze – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ma go już niemal 7,4 miliona Polaków – dodaje szef MC.

W większości przypadków profil zaufany założycie w kilka minut – przez internet. Wystarczy, że macie konto w jednym z kilkunastu największych banków w Polsce. Lista banków umożliwiających założenie PZ stale się powiększa. Ostatnio trafiło na nią 15 banków spółdzielczych. Wkrótce dołączy kolejnych kilkaset.

Jeśli nie macie czasu na czytanie instrukcji jak założyć PZ, obejrzyjcie nasz instruktaż.

Wideo

Jeśli macie profil zaufany – nie wahajcie się go użyć. Sposobów na to jest wiele. Oto tylko kilka propozycji.

Pierwsza – załóżcie eSkrzynkę i listy polecone odbierajcie bez wizyty na poczcie. Dzięki tej e-usłudze nie musicie się martwić, że po wakacjach w swojej skrzynce na listy znajdziecie nieważne już awizo.

Korespondencja dotrze do Was w wersji elektronicznej! W pełni bezpiecznie.

Polecana skrzynka

Jeśli macie profil zaufany założenie eSkrzynki zajmie Wam kilka minut. Pierwszy krok w przypadku każdej e-usługi to zawsze wizyta na portalu www.GOV.pl.

Kiedy już tam będziecie, zalogujcie się do konta „Mój GOV” (prawy górny róg strony) i wybierzcie e-usługę „Załóż eSkrzynkę – odbieraj listy polecone”. Kliknijcie przycisk „Załóż e-skrzynkę” i wypełnijcie prosty formularz. Wpiszcie swój adres e-mail, numer telefonu i zaakceptujcie regulamin.

Kolejny krok – podajcie adres swojego zameldowania (na pobyt stały). Później, mając już skrzynkę, będziecie mogli dodać inne adresy, na które chcecie otrzymywać korespondencję.

I tyle – gotowe!

Teraz sprawdźcie swoją skrzynkę e-mail. To na podany adres poczty elektronicznej dostaniecie dane do pierwszego logowania do eSkrzynki. Dotarły? Aktywujcie skrzynkę i zacznijcie korzystać z usługi.

Usługa jest bezpłatna, a eSkrzynka zostanie założona niezwłocznie po jej aktywacji.

Kilka dodatkowych wyjaśnień: elektronicznie możesz dostać tylko korespondencję, czyli list. Tą drogą nie dotrą do Was pisma z sądów, prokuratur, organów ścigania, czy komorników sądowych. Po nie nadal trzeba udać się na pocztę.

Jakie więc pisma możecie otrzymać online? Korespondencję z urzędu gminy, spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej i wiele innych. To spora wygoda!

Różne sprawy

Założenie eSkrzynki to niejedyna korzyść z posiadania profilu zaufanego. Dzięki niemu załatwicie wiele innych spraw urzędowych.

Wasz dowód osobisty niebawem traci ważność? Będąc na wakacjach złóżcie wniosek o nowy dokument, który odbierzecie po powrocie z wypoczynku. Jak to zrobić? Obejrzyjcie instruktaż.

Wideo

Być może nie wiecie, ale nie musicie czekać do 18-tki dziecka, by wyrobić mu dowód. To też możecie załatwić przez internet. Wystarczy, że na portalu GOV.pl wybierzecie e-usługę Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka.

A może tuż przed wakacjami kupiliście auto, którym właśnie podróżujecie? Pewnie już je zarejestrowaliście, ale czy wiecie że powinniście zgłosić także nabycie pojazdu (jeśli sprzedaliście swoje auta – także zbycie)? Właśnie się o tym dowiedzieliście? Spokojnie, to także możecie zrobić online.

Po to przygotowaliśmy e-usługę Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W tym przypadku także przyda się profil zaufany.

Inna – jedna z wielu – przydatnych e-usług to Wyślij pismo ogólne. Dzięki niej możecie zainicjować w urzędzie załatwienie niemal każdej sprawy.

Aby ułatwić Wam życie – w tym przypadku także przygotowaliśmy odpowiedni instruktaż. Obejrzyjcie koniecznie!

Ogólnie, to bardzo proste. Poznaj pismo ogólne i korzystaj! #ePolakpotrafi – obejrzyj instruktaż.

Sami widzicie, że dzięki internetowi można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Spokojnych wakacji!

p.s. Ostatnia sprawa – przed wyruszeniem na wakacje, koniecznie sprawdźcie swoje punkty karne. Tak, tak – to także (oczywiście) możecie zrobić online.

Wideo

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

źródło:gov.pl/Ministerstwo Cyfryzacji

 

Leave a comment

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com