Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W dzisiejszy poranek spotkaliśmy się przy mogile śp. Zygmunta Wawrzyniaka ps. „Sęp”na cmentarzu parafialnym w Kole, by uczcić pamięć Niepokornych, Niezłomnych, Wyklętych Żołnierzy. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania słów z pamiętnika Witolda Pileckiego: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu…” i odśpiewania wraz z chórem „Kantata” z Liceum Ogólnokształcącego w Kole Hymnu Polski, po czym głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Marek Świątek. Wartę Honorową przy grobie wystawili druhowie z OSP i MDP Koło nad Wartą. Młodzież z klasy mundurowej z Zespołu Szkół Technicznych w Kole trzymając w dłoniach portret naszego kolskiego Żołnierza Wyklętego „Sępa” oraz cienie twarzy…, podkreśliła powagę patriotycznego wydarzenia.
Wiązanki kwiatów złożyli:
Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Marek Świątek wraz z Sekretarzem Powiatu Arturem Szafrańskim i Agnieszką Chojnacką reprezentującą Biuro Posła na Sejm RP Leszka Galemby,
Zastępca Burmistrza Miasta Koła Lech Brzeziński wraz z Dyrektorem MDK w Kole Radomirem Piorunem,
Wójt Gminy Koło Mariusz Rybczyński wraz z Sekretarzem Gminy Żanetą Siwińską,
Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz wraz z Pracownikiem,
Przedstawiciele Stowarzyszenia Budowy Pomnika – Ławeczki Czesława Freudenreicha,
Młodzież ze szkół: Liceum Ogólnokształcącego w Kole, Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Kole, Zespołu Szkół Technicznych w Kole, Zespołu Opiekuńczo – Edukacyjno – Wychowawczego w Kole wraz z nauczycielami oraz mieszkańcy. Na zakończenie obchodów wysłuchaliśmy pięknego wykonania Roty. O bezpieczeństwo uczestników zadbał Rejonowy Oddział PCK w Kole, którego reprezentował Kierownik Zofia Rowecka.
źródło:Powiat Kolski