Podsumowanie ubiegłotygodniowych działań.

W trakcie trwania ubiegłotygodniowych wzmożonych działań ukierunkowanych na ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem kierowców jednośladów mundurowi skontrolowali ponad 100 rowerzystów. Policjanci ujawnili prawie 70 naruszeń obowiązujących przepisów.

Podczas prowadzonych działań policjanci przede wszystkim uświadamiali rowerzystów o czyhających na nich zagrożeniach i konsekwencjach nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze zwracali również uwagę na trzeźwość kierowców jednośladów, a także popełniane przez nich wykroczenia, a w szczególności na przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych, brak podstawowego wyposażenia roweru, nieprawidłowe korzystanie z chodnika przez rowerzystów, nie sygnalizowanie zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy oraz rozmowę przez telefon komórkowy w trakcie jazdy. Mundurowi zatrzymali 11 rowerzystów, którzy jechali swoim jednośladem po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Niechlubny rekordzista „wydmuchał” przeszło 3 promile alkoholu za co został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 500 złotych.

Przypominamy, że rowerem po chodniku można jechać tylko wtedy, gdy na drodze dopuszczalna prędkość przekracza 50 km/h i nie ma drogi rowerowej lub pobocza, a także w sytuacji załamania pogody (ulewa, intensywne opady śniegu) oraz w przypadku, gdy opiekujemy się rowerzystą do 10 roku życia. Pamiętajmy, że rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć chyba, że obok pasów dla pieszych jest przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

foto:Kolskiefakty.pl

źródło:KPP w Kole