Dla wielu ludzi lato to nie tylko czas wypoczynku i rekreacji, ale również wytężonej pracy w gospodarstwach rolnych. To okres, który może nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym użytkowaniem maszyn rolniczych. Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek podczas prac polowych.

Co roku podczas żniw czy wykopków zdarzają się wypadki przy wykonywaniu prac polowych i obsłudze maszyn rolniczych. W całym roku 2019 rolnicy z całej Polski zgłosili ponad 13 tysięcy wypadków. Odnotowano 57 wypadki śmiertelne (źródło: https://www.krus.gov.pl). Wielu z tych nieszczęśliwych zdarzeń można by uniknąć, jeżeli tylko zachowane były podstawowe środki ostrożności. Osoby pracujące w gospodarstwach rolnych czasami gubi rutyna i przyzwyczajenie. W dużej mierze wypadki wynikają z pośpiechu, przemęczenia, czy nieprawidłowej organizacji pracy, ale również z lekceważącego stosunku do potencjalnych zagrożeń.

Wśród najczęstszych wypadków według danych statystycznych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego znajdują się: upadki osób, pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń, uderzenie, przygniecenie bądź pogryzienie przez zwierzęta. Możemy temu zapobiec stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Policjanci radzą:

  • nigdy pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też aby czynili to inni! Sprzęt rolniczy jest duży i ciężki, a po spożyciu alkoholu staje się jeszcze bardziej niebezpieczny. Wystarczy zachwianie równowagi i upadek może pojawić się bardzo szybko,
  • nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień! Oprócz niebezpieczeństwa swojego i innych grozi za to mandat,
  • nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! Przewożony materiał jest zazwyczaj sypki albo bardzo niestabilny i ruchomy. Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki,
  • nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę i pozbawić Cię kończyny lub spowodować śmierć! Niestety, ale tego typu wypadki są jednymi z najczęstszych zdarzeń przy pracach polowych. Ważne jest by rękawy długiej koszuli zawsze były podciągnięte minimum do łokci. Zapobiegnie to wciągnięciu ręki przez maszynę,
  • ubieraj się odpowiednio do pogody i warunków w jakich pracujesz! Najważniejsze jest obuwie – bezpieczne, ochronne i zawodowe. Jego cena zazwyczaj zniechęca rolników do zakupu, ale największym zyskiem będzie ochrona swojego zdrowia i zmniejszenie ryzyka wypadków. Najczęstszym z nich jest upadek osób. Dochodzi do nich na nawierzchni podwórzy, pól, ciągów komunikacyjnych. W wielu przypadkach za ich główną przyczynę uznaje się właśnie używanie nieodpowiedniego obuwia podczas pracy, które często jest zniszczone, zużyte i zabrudzone. Do wielu dotkliwych kontuzji dochodzi podczas pracy w butach, które nie usztywniają stawu skokowego oraz nie posiadają protektorowanej podeszwy antypoślizgowej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie i powinni wykonywać tylko drobne prace w ramach pomocy, zawsze pod okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy aby były one odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych!

Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa. Ważne są także treściwe posiłki w ciągu dnia. Często rolnicy pracują całe dnie w pełnym słońcu, co powoduje osłabienie organizmu. Pamiętajmy o wodzie, której w taką pogodę należy pić jak najwięcej.

Zróbmy wszystko, aby prace polowe były bezpieczne dla nas i dla naszych dzieci:

  • nie angażujmy dzieci do obsługi ciągników i innych maszyn rolniczych! Nie wyznaczajmy im niebezpiecznych zadań! Dziecko może być dla nas drobną pomocą, ale nie odciążeniem od obowiązków,
  • nie prośmy dziecka o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki i smary!

Pamiętajmy, że okres letni to dla rolników czas ciężkiej, fizycznej pracy. Jeśli mamy taką możliwość, uświadamiajmy ich o czyhających niebezpieczeństwach. Być może dzięki nam ktoś uniknie groźnego wypadku.

źródło:KPP w Kole

Leave a comment

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com