Podsumowanie projektu Erasmus + w SP nr 2 w Kole – Poznają Koło i Polskę z Erasmusem

W dniach 3-9 lipca w Kole gościła grupa uczniów i nauczycieli z Macedonii Północnej, Słowacji i Chorwacji. Ich obecność w kole związana była z realizacją projektu Erasmus+ „Green School Management”. Ekologiczna tematyka projektu realizowana była przez uczniów podczas licznych zajęć w szkole oraz odwiedzin MZWiK w Kole – zwiedzanie budowy instalacji do przetwarzania odpadów pościekowych na nawóz), a także MZEC (budowa instalacji geotermalnej).
Wizyta w Kole dała również możliwość zaprezentowania gościom piękna naszego kraju: zabytków, przyrody, historii i dziedzictwa kulturalnego. Uczestnikom projektu niezwykle podobało się nasze miasto i jego zabytki: kościół i klasztor oo. Bernardynów, prastara kolska fara, ratusz i widoki z jego wieży. Wielką atrakcją dla gości z południa Europy była wizyta w grodzie Mikołaja Kopernika – Toruniu. Miasto, jego historia i zabytki zauroczyły naszych gości. Wielu z nich pytało również o sanktuarium w Licheniu – i tam również byliśmy, a bazylika i ogrody wywarły na nich ogromne wrażenie. Projektowy tydzień minął szybko, ale pozostawił w pamięci naszych gości same pozytywne wrażenia.
Podczas zajęć w szkole uczniowie realizowali zajęcia związane z hasłami: reduce, reuse i recycle czyli ponownym wykorzystaniem odpadów. Z wielkim zaangażowaniem wykonywali „las w słoiku”, prace plastyczne promujące ekologię, sadzili drzewa w otoczeniu szkoły. Niezwykle ciekawe były zajęcia sportowe z wykorzystaniem plastikowych butelek oraz starego papieru: z ich pomocą na przyszkolnym Orliku odbyły się zawody sportowe dla młodych ekologów.

W filmie wykorzystano również materiał przesłany przez koordynatora projektu Erasmus + Michała Perzyńskiego
źródło:Kolskiefakty.pl